BEOGRAD - Više od 220.000 komada falsifikovane robe oduzeli su tržišni inspektori u prošloj godini, a među njima je najviše bilo diskova, garderobe, naočara, kozmetike, igračaka i obuće, koja je čak imala kancerogene đonove.
Da kupci ne bi bili u zabludi i da ne bi kupovali lažne proizvode koji mogu biti opasni, tržišni inspektori pri Ministarstvu trgovine, kao i predstavnici Zavoda za intelektualnu svojinu i Uprave carine, juče su u TC „Ušće“ edukovali građane i pokazivali im razliku između original proizvoda i zaplenjenih falsfikata poznatih svetskih marki.
Tržišna inspektorka Sonja Kovačević kaže da je glavna razlika između originala i falsifikata cena.
- Uzmimo na primer popularne „rejban“ naočare. Prave naočare koštaju od 12.000 do 15.000 dinara i one garantuju kvalitet i zaštitu od UV zračenja, a falsifikat „rejban“ naočara možete naći kod uličnih prodavaca po ceni od 200 do 500 dinara. One nemaju kutiju, deklaraciju, uputstvo, krpicu za brisanje od jelenske kože, a da ne govorimo o staklima, koja mogu da budu od recikliranog materijala i nemaju nikakvu zaštitu od UV zračenja - kaže Kovačevićeva.
Ona dodaje da na tako jeftinim naočarima može lako da se polomi metalni deo i da se čovek povredi. Među proizvodima koji se takođe falsifikuju nalaze se torbe, najčešće marke „armani“, sportska oprema poznatih proizvođača, patike, satovi, kozmetika... Falsifikovani proizvodi u Srbiju se najčešće uvoze iz Kine i Turske, a prodaju se uglavnom na ulici, buvljaku, pijacama ili u manjim prodavnicama. Edukacija građana koju su sproveli tržišni inspektori deo je projekta „Sprovođenje prava intelektualne svojine“ i „Falsifikati koštaju više, kupujem originale!“
(S. S.)