IZLILE SE MORAVE: Velika prekinula saobraćaj na putu Paraćin-Raševica, Južna došla do kuća u Đunisu
JAGODINA - Velika Morava izlila se kod Paraćina zbog čega je zatvoren saobraćaj na putu Paraćin - Raševica, dok Južna Morava ugrožava 30-tak kuća u Đunisu.
Saobraćaj za ovo i susedna sela u ovom delu opštine Paraćin se odvija "alteranativnim dužim putevima, tako da nisu odesečeni od Paraćina, rekao je načelnik Štaba za vanredne sitauacije MUP za Pomoravski okrug u Jagodini Goran Kušić. Saobraćaj za ovo i susedna sela u ovom delu opštine Paraćin se odvija "alteranativnim dužim putevima, tako da nisu odesečeni od Paraćina, dodao je Kušić.
Čepure je mesto gde se Velika Morava često izliva, dodao je Kušić i npomenuo da vodostaj ove najveće srpske reke i "dalje raste celim tokom kroz Pomoravlje, ali nemamo informaciju da se još negde izlila". Što se tiče manjih reka i potoka, one u ovom delu Srbije stagniraju ili opadaju, dodao je Kušić.
"Nemamo ni jednu informaciju sa terena da je neko ugrožen i da mu treba pomoć", rekao je Kušić i istakao da su na terenu svi članovi Opštinskih Sstabova, Civilne zaštite i najodgovorniji ljudi lokalnih samouprava i javnih preduzeća. Snabdevanje strujom, gasom i vodom je u redu, rade telefoni, dodao je Kušić.
Đunis: Ugroženo 30 domaćinstava
Na području sela Đunis, u kruševačkoj opštini, zbog izlivanja Južne Morave nadležni su u punoj pripravnosti, a ugroženo je tridesetak domaćinstava. Zamenik načelnika Gradskog štaba za vanredne situacije Dušan Todorović rekao je da su iz nekih domaćinstava preventnivo iznete stvari i da nadležni na terenu prate situaciju.
On je objasnio da je nivo Južne Morave za dvdesetak centimetara prešao nivo granice vanredne odbrane od poplave i da će se videti kako će dalje razvijati situacija. Todrović je rekao i da se Zapadna Morava izlila na području nekoliko sela i da je poplavila poljoprivoredno zemljište, ali da nema opasnosti po objekte i ljude.
Prema njegovim rečima, do toga je došlo na području sela Kukljin. Gari, Mrzenica..., a situacija sa Zapdanom Moravom bi trebala već tokom dana da se noramlizuje.
Marić: Oprez i stalna dežurstva
Načelnik Sektora MUP za vanredne situacije Predrag Marić izjavio je da "ima sporadičnih problema, ali ništa što bi se moglo nazvati eskalacijom i ukazivalo na eventualnu evakuaciju stanovništva". Mora da se nastavi kontrola merenja nivoa voda dok se stanje potpuno ne umiri i svi štabovi za vanredne situacije moraju biti u pripravnost", rekao je Marić.
On je rekao i da se prema podacima Republičkog hidrometeorošloskog zavoda očekuje, do kraja dana normalizacija stanja na rekama. Prema njegovim rerčima, nevezano na to svi nadležni moraju biti u pripravnosti poput pripadnika Sektora za vanredne situacije koji dežuraju na terenu.
Marić je naveo da za danas "imamo najavu porasta nivoa Belog i Crnog Timoka gde je moguće proglašenje vanredne odbrane od poplava", naglasivši da to ne mora da znači ništa alarmantno i da nema mesta za panikom.
Marić je podsetio i da su pripadnici Sektora za vanredne situacije izmedju subote i nedelje intervenisali u okolini Šapca, u Prokuplju i u jednom selu kod Čačka.
Mihajlovićeva: Pri kraju projekti za prevenciju od poplava
Potpredsednik Vlade Srbije Zorana Mihajlović izjavila je danas da se na prevenciji od poplava uveliko radi, a projekti se završavaju.Mihajlović, koja je i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, rekla je da Srbijavode moraju zajedno sa lokalnim samoupravama da urade planove i programe, a na tome su, kako tvrdi, već puno radili.
"Radimo i mi sa Evropskom unijom, a njih to zaista mnogo košta", rekla je Mihajlović uoči konferencije u Privrednoj komori Srbije. Ona je precizirala da je njeno ministarsvo "tu da pomogne", ali je mahom nadležno za sanaciju nakon što šteta nastane."Mi smo tu da pomognemo, pomagali smo sve vreme i kad su bile poplave", rekla je Mihajlović.
Ona je navela da neće govoriti o prethodnom periodu i zašto se kanali nisu čistili, ali ono što sada mora da se uradi zarad prevencije, jeste da utvrde budu mnogo bolje nego što su bile, a za to je potreban novac."Novac ćemo mahom dobiti od donacija EU, projekti se završavaju, a kada je reč o građevinarstvu i saobraćaju, mi tek kad se desi nešto popravljamo. Nakon poplava, mi smo mesecima imali odrone i klizišta", objasnila je Mihajlović.