Sukobi unutar bankarske dinastije

Rotšildovi pred sudskim sporom zbog prezimena

Foto: Profimedia
„Rotšild e kompani“ trebalo bi uskoro da dobije sudski nalog za „prestanak nepoštene poslovne prakse“, koji samo što im nije uručila druga grana porodične bankarske grupacije - „Edmon de Rotšild grup“

Više od dva veka pošto se prvi Rotšild obogatio od bankarskih poslova širom Evrope, dve grane ove dinastije pripremaju se da odmere snage pred francuskim sudovima - zbog prezimena.

„Edmon de Rotšild grup“ (Edmond de Rothschild Group), francusko-švajcarska grupacija, koja se bavi pružanjem bankarskih usluga pojedincima i upravljanjem sredstvima, samo što nije uručila francuskoj kompaniji „Rotšild e kompani“ (Rothschild & Cie), koja se bavi finansijskim savetovanjem, sudski nalog za prestanak nepoštene poslovne prakse, otkrili su dobro upućeni izvori.

Ova grupacija sa sedištem u Švajcarskoj kaže da se matična kompanija francuske firme (odnosi se na „Pariz-Orlean“) nepravedno predstavlja kao matična kompanija cele „Rotšild grupacije“, na taj način implicirajući da jedino ona ima pravo da koristi ime ove bankarske dinastije.

„Nijedan entitet ne polaže ekskluzivno pravo na ime Rotšild“, rekao je izvor blizak „Edmon de Rotšild grupi“.

„Pariz-Orlean“ (Paris-Orléan), matična kompanija „Rotšild e kompani“, odbila je da komentariše, ali osoba dobro upoznata sa situacijom rekla je da ovoj kompaniji još nisu uručena nikakva dokumenta u vezi sa ovim slučajem i da je „izuzetno opuštena“ u pogledu bilo kakvog suočavanja na sudu.

Vest o predstojećem nalogu za prestanak nepoštene poslovne prakse ukazuje na eskalaciju neprijateljstva između dve strane ove porodice i jedan je od prvih poteza Arijane de Rotšild (Ariane de Rothschild), koja je došla na čelo finansijske grupacije „Edmon de Rotšild“ krajem januara.

Pre gotovo tri godine lord David de Rotšild (Lord David de Rothschild) okupio je francuski i britanski ogranak dva veka stare bankarske dinastije, pod okriljem matične grupacije „Pariz-Orlean“.

Ovim su francuski „Rotšild e kompani“ i britanski „En-Em Rotšild“ (NM Rothschild) postali deo ujedinjene strukture, što je okončalo njihovo dugogodišnje rivalstvo preko Lamanša.

Međutim, neki izdanci dinastije Rotšild ostali su izvan ove ujedinjene grupacije, a najveći od njih je „Edmon de Rotšild grup“, koja ima udeo od gotovo osam odsto u „Pariz-Orleanu“.

Krajem 2013. godine tenzije su ponovo izašle na videlo, kada je „Pariz-Orlean“ bio primoran da prihvati smanjenje vrednosti svog (takođe) osmoprocentnog udela u „Edmon de Rotšild grupi“ za ukupno 22 miliona evra.

U to vreme, Benžamen de Rotšild (Benjamin de Rothschild), predsednik odbora „Edmon de Rotšild grupe“, čija je porodica vlasnik čitavog biznisa, javno je progovorio o tome da se plaši da bi „Rotšild e kompani“ mogao biti prodat jednog dana, zajedno sa prezimenom.

Međutim, osoba bliska „Pariz-Orleanu“ rekla je da je grupacija uvek negovala „porodični i profesionalni duh“.

Spor zbog imena je samo poslednja u nizu razmirica između raznih grana ove porodice.

Pre oko 35 godina lord Žakob Rotšild (Jacob Rothschild) otcepio se od glavne britanske grane ove porodice i osnovao sopstveni investicioni fond „Ar-Aj-Ti“ (RIT). U 2013. godini on se bliže povezao sa „Edmonom de Rotšildom“ potpisivanjem partnerstva između „Ar-Aj-Tija“ i ove francusko-švajcarske banke.

Michael Stothard - Pariz