NAUČNICI U ŠOKU: Recept iz 9. veka izlečio bolest otpornu na najjače antibiotike
Recept za lečenje infekcije oka koji je pronađen u anglosaksonskom rukopisu "Bolds ličbuk" iz 9. veka, pokazao se izvrsnim u eliminaciji superbakterija otpornih na antibiotike, rekli su britanski istraživači.
Naučnici su proučavali lek iz starog rukopisa, čiji su sastojci beli luk, crni luk ili praziluk i goveđa žuč i bili su zaprepašćeni kada su videli da je ova mešavina skoro potpuno eliminisala takozvanu zlatnu stafilokoku, gram-pozitivnu kuglastu bakteriju, poznatu kao MRSA.
Recept za lek pronađen je u staroengleskom medicinskom rukopisu "Bolds ličbuk", u kojem se nalaze instrukcije za različite bolesti. Rukopis se čuva u Britanskoj biblioteci. Ekspert za stari anglosaksonski jezik, doktor Kristina Li sa Univerziteta Notingam, prevela je recept za "očni melem" i prema njenim rečima, to govori da su ljudi sprovodili detaljna naučna istraživanja nekoliko vekova pre otkrića bakterije.
Naučnici su analizirali pojedinačno sastojke leka i smesu u cjelini i utvrdili su da je ovaj lek ubio oko 90 odsto MRSA bakterija. Tim će svoj rad predstaviti na Godišnjoj konferenciji društva za opštu mikrobiologiju u Birmingemu. Veruje se da "Bolds ličbuk" sadrži neke važne lekcije za modernu borbu sa otpornim mikrobima.
(Srna)