NE DIRAJTE MRTVE HEROJE: Greške napravili Gašić i Bandić!
- General Bandić poziva ministra odbrane u 19.56 i saopštava mu da postoje tehnički uslovi za izvršenje zadatka i upoznaje ga s tim da na taj način nije ispoštovana standardna operativna procedura za upotrebu snaga TIS za zadatke treće misije. Ministar odbrane na to odgovora da je urgentno i da krene na zadatak - navodi se u izveštaju komisije objavljenom na sajtu Ministarstva odbrane.
Atmosfera pritiska
Vojni analitičar Aleksandar Radić na osnovu izveštaja zaključuje da je ministar od samog početka stvorio atmosferu da zadatak mora da se sprovede, što je mimo propisa.
- Kad ministar odbrane pozove telefonom generala Bandića, koji je na godišnjem odmoru, time se stvara klima u kojoj pilot mora da ide na let po svaku cenu i u kojoj je tragedija neminovna. Dalje, zbog tog poziva je iz odlučivanja isključen operativni centar, a oni su obučeni za to i sigurno bi rekli da nema uslova za poletanje - kaže Radić i dodaje:
- Tako je helikopterska jedinica MUP jasno rekla da ne može da se izvrši zadatak, jer su kod njih to profesionalci odlučili. Krivičnoj odgovornosti nema mesta, jer Zakon o vojsci Gašiću omogućava iniciranje akcije, ali je pitanje političke i moralne prirode.
Ovlašćenje predsednika
Prema rečima Srete Malinovića, bivšeg zamenik komandanta RV i PVO, nadležnost ministra ovde je pod znakom pitanja, odnosno, kako kaže, treba proveriti da li je predsednik Srbije Tomislav Nikolić preneo na Gašića ovlašćenja da upotrebljava vojne snage.
- Sporno je i to da li je ministar bio nadležan da upotrebljava snage i da li mu je predsednik Srbije preneo ta ovlašćenja. To se na osnovu izveštaja ne može videti, a javnost treba da bude upoznata s tim - kazao je Malinović.
Podsetimo, Vojni helikopter je pao u Surčinu 13. marta uveče, kad je poginulo svih sedam osoba koje su se nalazile u letelici - četiri vojna člana posade, dva zdravstvena radnika i beba kojoj je trebalo da bude ukazana pomoć.