Globalne integracije vrede 811 milijardi dolara
U prva tri meseca ove godine vrednost fuzija i akvizicija kompanija širom sveta dostigla je 811 milijardi dolara i viša je za 21 odsto u odnosu na isti period prošle godine, što je najbolji start od 2007.
Prednjačile su kompanije iz farmaceutske industrije, koje su prošle nedelje predstavile javnosti tri nova ugovora. Američka „Junajted helt grup“ (UnitedHealth Group) objavila je da kupuje kompaniju „Katamaran“ (Catamaran), koja se bavi upravljanjem troškovima lekova koji se izdaju na recept, za 12,8 milijardi dolara u gotovini. Irska „Horajzon farma“ (Horizon Pharma), farmaceutska kuća koja se kotira na američkoj berzi, postigla je dogovor o preuzimanju „Hajperion terapjutiksa“ (Hyperion Therapeutics) za 1,1 milijardu dolara, dok je najveći proizvođač lekova u Izraelu „Teva farmasjutikals“ (Teva Pharmaceuticals) kupio „Ospeks“ (Auspex) za 3,2 milijarde dolara.
Ipak, za najkrupniji događaj u prvom kvartalu i zasad najveći ugovor potpisan 2015. zaslužan je američki proizvođač kečapa „Hajnc“ (Heinz). Njegovo preuzimanje prehrambene grupacije „Kraft“ - što je bilo ideja brazilskih vlasnika „Hajnca“, „3G kapitala“ (3G Capital) i Vorena Bafeta (Warren Buffet) - omogućiće stvaranje kompanije vredne 100 milijardi dolara, uključujući dug.
„Hajncov“ potez skrenuo je posebnu pažnju na tri teme koje su ove godine ključne kad je reč o fuzijama i akvizicijama: dominacija velikih ugovora u odnosu na male, SAD kao centar aktivnosti i sve važnija uloga nezavisnih konsultantskih firmi. Ni „Hajnc“ ni Kraft“ nisu se oslonili na usluge velikih internacionalnih banaka.
Integracije kompanija nastavljaju se ove godine u svetlu istih povoljnih tržišnih uslova koji su 2014. godine ponovo podstakli fuzije i akvizicije. Mogućnosti za jeftino finansiranje i dalje su brojne, cene akcija rekordno su visoke, a centralne banke i dalje se trude da stimulišu velike ekonomije.
Skot Baršej (Scott Barshay), jedan od direktora korporativnog sektora u američkoj advokatskoj firmi „Kravat“ (Cravath), kaže: „Očekujemo da će se intenzivna aktivnost u oblasti fuzija i akvizicija nastaviti... Zaduživanje je jeftino i lako dostupno, američka ekonomija je snažna i poverenje je na visokom nivou.“
„Moguće je da će ove godine biti sklopljeno još ugovora između kompanija s velikom tržišnom kapitalizacijom, kako jača poverenje u ovu vrstu poslova, budući da mnoge kompanije imaju sve manje mogućnosti za organski rast,“ dodaje on.
Aktivnost na polju integracija u SAD povećala se za 30 odsto u prvom kvartalu, na 399 milijardi dolara, što čini skoro polovinu vrednosti svih poslovnih ugovora. Za razliku od SAD, vrednost ovih ugovora u Evropi opala je za četiri odsto, na 168 milijardi dolara, prema podacima koje je objavio „Tomson Rojters“ (Thomson Reuters).
Ovaj pad usledio je nakon što je Evropska centralna banka u januaru objavila početak programa kvantitativnog popuštanja, koji obuhvata kupovinu aktive u vrednosti od preko 1,1 hiljadu milijardi evra do septembra 2016, kako bi se stimulisala privreda zemalja članica evrozone.
Ditrih Beker (Dietrich Becker), partner u kompaniji „Perela Vajnberg“ (Perella Weinberg) u Londonu, kaže da se tromost u oblasti fuzija i akvizicija u Evropi delimično može pripisati opreznom pristupu direktora koji su na čelu evropskih kompanija još od početka finansijske krize.
„Takav mentalitet ne može se promeniti preko noći samo zato što su smanjene kamatne stope i uvedene monetarne olakšice.“
Samo jedan ugovor sklopljen u Evropi nalazi se među 10 najvećih na svetu. Reč je o preuzimanju „O2“, britanskog ogranka „Telefonike“ (Telefónica), za 15,4 milijarde dolara od strane „Hačinson Vampoe“ (Hutchinson Whampoa), vlasnika operatera mobilne telefonije „Tri“ (Three).
Konglomerat „Hačinson“, koji je pod kontrolom milijardera Lija Ka Šinga (Li Ka-shing), najavio je i fuziju sa „Čeung Kongom“ (Cheung Kong), takođe u Lijevom vlasništvu, kao i planove za izdvajanje imovinske aktive novoformirane grupacije. Zahvaljujući ovim potezima, vrednost ugovora sklopljenih u azijsko-pacifičkoj zoni skočila je za 63 odsto, na 194 milijarde dolara.
Privatne investicione grupacije u teškom su položaju, budući da je obim otkupa pao za 52 odsto, na 29,4 milijarde dolara, što je najslabiji kvartal u ovom sektoru još od početka 2009. godine.
James Fontanella Khan - Njujork
Arash Massoudi - London
Joseph Cotterill - London