Ekonomija SAD

Zastoj u zapošljavanju vrši pritisak na dolar i pojačava oprez Feda

Foto: Shutterstock
U martu je broj radnika povećan za 126.000, što je znatno manje od 245.000, koliko je prognozirao Vol strit, a upravo su nova radna mesta bila odlučujući faktor za iniciranje većih kamatnih stopa

Nagli pad zapošljavanja u SAD prošlog meseca pružio je još jedan dokaz da američka ekonomija od početka ove godine gubi zamajac, i pokrenuo slabljenje dolara.

Broj radnika povećao se za 126.000 u martu, što je znatno manje od 245.000, koliko je glasila jednoglasna prognoza Vol strita. Ovim je prekinut i niz od 12 meseci s više od 200.000 novih radnih mesta mesečno, saopštila je američka Kancelarija za statistiku rada (Bureau of Labor Statistics).

Prognoze za prethodna dva meseca takođe su revidirane i smanjene za oko 69.000 radnih mesta, dok je stopa nezaposlenosti od 5,5 odsto ostala nepromenjena, navodi se u izveštaju. Nova radna mesta su otvorena u sektorima profesionalnih i poslovnih usluga, zdravstva i maloprodaje, dok je broj radnika u rudarskoj industriji smanjen zbog pada cena nafte.

Ovi podaci verovatno će pojačati oprez u američkoj Upravi saveznih rezervi (Fed), iako većina kreatora politike još uvek očekuje da će ove godine doći do povećanja kamatnih stopa.

Predsednica centralne banke Dženet Jelen (Janet Yellen) izjavila je prošle nedelje u San Francisku da će se sve mere uvoditi postepeno, što delimično odražava „postepeno slabljenje negativnog uticaja finansijske krize“.

Situacija na tržištu rada je ključni faktor koji Fed uzima u obzir razmatrajući u kom trenutku će inicirati porast kamatnih stopa. Do ovog meseca beležen je snažan porast zahvaljujući privatnom sektoru, koji je pridodao 12,1 milion novih radnih mesta u periodu od 61 uzastopnog meseca, što je najduži zabeleženi period.

Pojedini zvaničnici očekivali su poneki korak unazad na mesečnom nivou i biće obazrivi da ne pridaju prevelik značaj samo jednom podatku. Prethodni snažni ciklusi zapošljavanja takođe su beležili oštar pad u pojedinim mesecima, tvrdi Džozef Lavornja (Joseph LaVorgna) iz Dojče banke (Deutsche Bank).

Ovi podaci uticali su da vrednost dolara padne na 1,10 prema evru, dok su prinosi na obveznice s periodom dospeća od 10 godina pali za osam baznih poena, na 1,84 odsto. Fjučersi na kamatne stope ukazuju na to da je verovatnoća da će se Fed suzdržati od donošenja odluka na sastanku u junu porasla u odnosu na prethodnu nedelju.

Porast broja zaposlenih dostigao je solidnih 269.000 mesečno u toku proteklih godinu dana. Međutim, u skorijim mesecima nekoliko ekonomskih indikatora, među kojima su razočaravajuća prodaja na malo i slaba trgovina, ukazuje na to da je oporavak izgubio na snazi.

Džejms Najtli (James Knightley), ekonomista holandske „ING grupe“, rekao je da su ovi podaci „veliki promašaj“, dodajući da je usporavanje rasta na ovom tržištu delom posledica prolaznih faktora kao što su loši vremenski uslovi i nedavna obustava rada u lukama na Zapadnoj obali.

Sam Fleming - Vašington
Robin Wigglesworth - Njujork
Foto: Profimedia
Dženet Jelen je, aludirajući pre svega na promenu kamatnih stopa, potvrdila da će se sve mere uvoditi postepeno