Srđa Popović o protestima u BiH: Konkretan cilj borbe briše etničke granice!

Zorana Jevtić
Ključno je da pokreti imaju konkretan cilj. Potrebno je jedinstvo demonstranata, planiranje i organizacija, kao i uspostavljanje nenasilne discipline

Iz današnje perspektive, dobar primer prakse u kojoj protesti imaju konkretan cilj, Srđa Popović, izvršni direktor CANVAS-a (Centar za primenjene nenasilne akcije i strategije), označava prošlogodišnje proteste u BiH, koji su izazvani zbog nerešenog pitanja jedinstvenih matičnih brojeva. Popović navodi za sprsko izdanje Newsweek-a da CANVAS nikad ne traži angažman, već strane organizacije nalaze njih. Tek onda se u neposrednim susretima proverava o kakvim se ljudima i organizacijama radi.

„U zatvorenim društvima ta provera je veoma laka. Ako znamo bar dvoje aktivista iz te zemlje, znaćemo i da li je taj neko dobar ili loš. I nisu uvek bili samo oni koji žele da učine nešto dobro. Bilo je i onih koje smo odbili. Dolazila je svojevremeno jedna grupa iz Libana za koju smo ustanovili da je povezana sa Hezbolahom. Oni su želeli da nauče naše veštine kako bi ih primenili na svoju, ne baš nenasilnu borbu.“
Zorana Jevtić 
Foto: Zorana Jevtić

Izvodeći paralelu sa delanjem u različitim regionima, Popović ukazuje da grupe s kojima CANVAS radi moraju da imaju jasno opredeljenje da ne žele nasilje. O događajima u svetu i potencijalnim žarištima koja bi mogla da se pretvore u revolucije obazrivo kaže: „Teško je spustiti prst na mapu i reći - evo ovde će se nešto uskoro dogoditi. Stvari se dešavaju na nekoliko mesta od Amerike do Španije. Venecuela, na primer. Tamo situacija liči na Srbiju početkom devedesetih: prazni rafovi, nedostatka svega, čak i toalet-papira, veliki broj zbunjenih ljudi, a opozicija posvađana i razjedinjena.“

Pre godinu dana, govoreći o mogućnosti da nacionalno pitanje u Bosni i Hercegovini spreči širenje pokreta, Popović je naglasio da je ključno da pokreti imaju konkretan cilj i kao dobar primer navodi prošlogodišnje proteste u BiH.

„U BiH je, zbog nefunkcionalne države koja je korumpirana i spora, došlo do smrti jedne bebe, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo i građanske proteste. To su bili mirni i nenasilni protesti i uključili su različite etničke grupe. Opet se pokazuje da, kada protesti imaju jasne zahteve i ciljeve, onda to briše etničke granice“, kaže Popović i dodaje da je za uspeh socijalnog bunta važno da ga političari „ne izmanipulišu“.„Neophodno je da u BiH postoje zahtevi, kakvi god oni bili, ali ne nešto što će da potpiri etničke sukobe u državi koja ima tužnu istoriju etničkih konflikata“, kaže Popović.

„Potrebno je jedinstvo demonstranata, planiranje i organizacija, a treće važno pitanje jeste uspostavljanje nenasilne discipline. Ako te tri stvari budemo videli u bosanskim protestima, može se očekivati da im se priključi veliki broj ljudi, a onda su veće šanse da državni organi poslušaju ono što demonstranti traže“, ocenjuje Srđa Popović, inače jedan od osnivača pokreta „Otpor“ u Srbiji.