Šest razloga zbog kojih je ishrana mališana presudna za njihov razvoj

BALANS JE NAJVAŽNIJI: Deci potrebni voće i povrće, a ne šećeri

Foto: Thinkstock
Način na koji roditelji biraju namirnice za svoje novorođenče u periodu kada prohoda i pređe na nemlečnu ishranu u potpunosti određuje njegov rast, upozoravaju stručnjaci

Izbalansirana ishrana u najranijim danima detetovog života presudna je za njegov fizički i mentalni razvoj, ali i čitavu budućnost. Zbog toga je važno voditi računa o izboru namirnica za mališane, kao i o tome kada se koja vrsta hrane može davati deci i u kojoj količini.

Najbrže rastu u prvoj godini

Na početku života deca rastu izuzetno brzo. U prvoj godini rastu brže nego što će rasti ikada više, a u trećoj godini i dalje svakodnevno intenzivno dobijaju na telesnoj masi.

Pet puta manji želudac

Telu deteta koje se razvija treba do šest puta više hranljivih materija po kilogramu telesne mase nego telu odrasle osobe. Ali želudac vašeg tek prohodalog deteta je pet puta manji nego kod odrasle osobe. Zato svaki njegov obrok mora da sadrži odgovarajuće količine neophodnih hranljivih materija.

Ne preterivati s proteinima

Samo pravilna ishrana dovodi do zdravog rasta deteta. Zato je važno da se deca naviknu da jedu odgovarajuće količine hrane, koja podrazumeva mnogo voća i povrća i veoma malo šećera. Detetu ne treba davati ni previše proteina. Neki roditelji posle majčinog mleka prelaze na kravlje. Međutim, ono sadrži previše proteina za dete koje je tek prohodalo, pa je mlečna formula za period rasta bolja opcija.

Važano za razvoj mozga

Mozak nastavlja da se razvija nakon prve godine. Ishrana tek prohodalog deteta treba odgovarajuće da podrži taj razvoj. Pojedine mlečne formule su specijalno pripremljene za decu koja su tek prohodala i sadrže odgovarajuće količine masnih kiselina omega-3 DHA i omega-6 AA, koje doprinose zdravom rastu mozga.

Gvožđe presudno za mozak

Gvožde je presudno za mozak koji se razvija jer mu ono obezbeđuje kiseonik za rast i rad. Kod deteta koje ne dobija dovoljno gvožda putem ishrane može se pojaviti anemija, što dalje dovodi do slabljenja pažnje ili problema s pamćenjem. Kravlje mleko ne sadrži dovoljno gvožđa, za razliku od mlečnih formula koje obiluju i jodom i vitaminom D potrebnim za zdrav razvoj.

Jačanje imuniteta

Ishrana može doprineti jakom imunološkom sistemu. U skorašnjoj studiji mlečne formule su upoređene sa drugim vrstama mleka, a davane su deci starosti od jedne do tri godine. Ona su imala više perioda bez bilo kakvih infekcija.