Voda se sliva na strujne kablove

U CENTRU BEOGRADA: Podzemni prolaz između Terazija i Balkanske tone u misterioznu vodu!

Foto: Fonet
Radnici su došli, pogledali i rekli mi da ne znaju odakle se voda sliva. Dolazili su i radnici Vodovoda, pregledali ploču iznad prolaza i rekli da voda dolazi iz šahta, priča jedna od zakupaca lokala Rade Milinković

BEOGRAD - Podzemni prolaz od Balkanske ulice ka Terazijama godinama je u lošem stanju. Ovih dana bezbednost prolaznika ugrožava i voda koja curi s plafona, na kome su i strujni kablovi.

Kako se ne bi stvarale lokve, radnici „Srbijateksa” postavili su kantice u koje se voda sliva. Prema rečima Radeta Milinkovića, vlasnika butika, ovo najnovije „prokišnjavanje” počelo je još prošle nedelje.

– Ne curi samo u prolazu, već i u mojoj radnji. S tim problemom borim se već osam godina, otkada iznajmljujem ovaj lokal. O svom trošku sam uradio izolaciju dela plafona, ali izgleda da je to ulaganje bilo uzaludno. Plafon se pre neki dan potklobučio, a sada iz te rupe curi kao iz česme. Zvao sam i nadležne iz „Srbijateksa”, preduzeća od koga iznajmljujem lokal. Njihovi radnici su došli, pogledali i rekli mi da ne znaju odakle se voda sliva. Juče su dolazili i radnici „Vodovoda”, pregledali ploču iznad prolaza i rekli da voda dolazi iz šahta – kaže Milinković i ističe da se plaši za prolaznike, jer ispod oplate svoda u podzemnom prolazu ima strujnih kablova.

Voda sa plafona nije poštedela ni obližnji lokal.

– Curi gotovo stalno, nekad jače, nekad slabije. U lokal smo se uselili 2009. godine. Tak kada smo posle nekog vremena primetili da nam je roba vlažna, shvatili smo da imamo problem – priča Snežana Tomić, poslovođa u radnji „Orijent eksporijum”.

I ona kaže da su se obraćali „Srbijateksu”, ali su uvek dobijali odgovor da je rešenje izvan njihove moći.
– Mi sami ne možemo ništa da uradimo jer smo ovde samo zakupci – dodaje Snežanai napominje da je voda s plafona samo pritoka mora problema u podzemnom prolazu između Balkanske ulice i Terazija.

– Noću je ovde jako mračno, skupljaju se beskućnici, o neprijatnim mirisima da i ne govorim – kaže Tomićeva.
Voda iz plafona curi i u nedavno obnovljenom megamarketu „Idea”, gde se ispred rafova i pored postavljenih kofa stvaraju lokve.

Radnici „Vodovoda i kanalizacije” utvrdili su da voda ne potiče iz vodovodnih cevi. Zaposleni u prolazu pretpostavljaju da je reč o otpadnoj vodi iz kanalizacije, koja je preplavila šaht na spratu iznad njih.

– Slično je bilo pre dve godine, i tada je curila kanalizacija. Tek kada je šaht očišćen mi smo se delimično rešili problema – kaže Milinković.

Mrak i prljavština

Prolaz uglavnom održavaju zaposleni u lokalima, pomažu im i radnici „Gradske čistoće” i „Beograd-puta”. Pokretne stepenice već godinama ne rade, stepenište kojim se iz Balkanske ulice ulazi u prolaz nebezbedno je jer su popucale mermerne ploče, a ispod njih se polomile cigle. I plato sa desne strane stepeništa takođe je u katastrofalnom stanju. Smeća ima u svakom ćošku, ploče su ispucale, a stubovi za rasvetu su iskrivljeni.

Čiji je prolaz

Radnici „Srbijateksa” će ovih dana pokušati da reše problem kako voda ne bi curila u prolaz i lokale, mada, kako ističu, to nije njihova nadležnost.

– Ovaj prolaz je javni i mi ga održavamo godinama, iako nije u celini naše vlasništvo. Od 12.000 kvadrata, polovina pripada nama, dok je grad vlasnik druge polovine– tvrdi Danka Đorđević, direktorka „Srbijateksa”.

Kako nam je rečeno u gradskoj upravi, nadležne službe u granicama mogućnosti održavaju čistoću u prolazu, a kada je reč o vlasništvu – još nije jasno koji deo prolaza je pod čijom ingerencijom.

(Politika)