Finansijski kriminal pod istragom

Selaković: Srbija donosi strategiju za sve opljačkane u procesu tranzicije

Foto: TANJUG SAVA RADOVANOVIC
Donosimo strategiju za sve opljačkane radnike i penzionere, bolnice i škole, da unapredimo sitem represivnih organa koji treba da budu brana trenutnoj korupciji, otkrivanju onih slučajeva iz prošlosti koji nisu zastareli, kaže ministar

BEOGRAD - Ministar pravde Nikola Selaković izjavio je danas da Srbija donosi Strategiju istraga finansijskog kriminala u ime svih onih koji su opljačkani u procesu tranzicije i privatizacije, kao i da bi javna dobra ubuduće bila sigurna od pljačke neodgovorne političke elite.

"Donosimo strategiju za sve opljačkane radnike i penzionere, bolnice i škole, da unapredimo sitem represivnih organa koji treba da budu brana trenutnoj korupciji, otkrivanju onih slučajeva iz prošlosti koji nisu zastareli", rekao je Selaković na završnoj raspravi o Nactu strategije finansijskih istraga.

Ministar je istakao da znanje i iskustvo koje poseduju policija i tužilaštvo nije dovoljno za brz i efikasan progon finansijskog kriminala i da bez unapređene saradnje svih državnih organa nije moguće zaustaviti finansijske malverzacije.

Navodeći da policija, tužioci i sudija ne mogu biti eksperti opšte prakse, Selaković je rekao da potrebno izdvojiti najtalentovanije i dati im najbolje uslove za borbu protiv finansijskog kriminala, te formirati četiri snažna regionalna centra, u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, koji će se zajedno sa specijalnim tužilaštvom boriti protiv finansijskog kriminala.

Strategija predviđa, rekao je Selaković, uvođenje službenika za vezu i udarne grupe, na čijem osnovu će državni organi sarađivati u istragama finansijskog kriminala. Istakavši da je u toj oblasti najdragocenije oružje znanje, Selaković je rekao da je Pravosudna akademija jedan on najbitnijih stubova Strategije.

Selaković je rekao i da je EK uputila mišljenje u kojem navodi da je Srbija izradom Nacrta strategije uspela da učini nesto što je komisija preporučila svim zemljama članicama, a samo pojedine su to i učinile. "Primena strategije će biti teži zadatak, ali sam uveren da ćemo pokazati istu aktivnost, energiju i želju za uspehom kao i do sad", rekao je Selaković.

Navodeći da se finansijski kriminal u Srbiji pojavio za vreme tranzicije, Selaković je ocenio da bi šanse da zemlja u tom periodu bude opljačkana bile manje da smo imali delotvorne represivne organe i da je pravdi priveden veći broj počinilaca najtežih krivičnih dela finansijskog kriminala.

"Ako represivne institucije Srbije ne usvoje proaktivan pristup u svom radu, ako se ne pristupi drugačijoj organizaciji policije, javnog tužilaštva i suda, ukoliko svi državni organi ne počnu da sarađuju i razmenjuju informacije, Srbiji se može desiti da postane raj za finansijski kriminal, pranje novca i baza za međunarodne teroriste", rekao je Selaković.

Javnoj raspravi prisustvuju republički javni tužilac Zagorka Dolovac, tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević, predstavnici sudske vlasti i javnog tužilaštva, ambasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi, šef Misije EU u Srbiji Majkl Devenport.