BEOGRAD - Slomljena kičma mafiji!
Srbija je, za razliku od pre 20 godina, sada jedina zemlja u regionu koja je gotovo uništila organizovani kriminal. Ovo su prepoznali i mnogi strani investitori, koji posle obračuna države s kriminalcima sve više ulažu u našu zemlju i ozbiljno planiraju nove investicije. O kakvom uspehu je reč, najbolje govori to što se samo prethodne godine u Srbiju slilo oko dve milijarde evra stranih investicija.
Razbijeni klanovi
Razbijeni su moćni kriminalni klanovi, procesi protiv članova mafijaških grupa dobili su epilog na sudu i svi su osuđeni na višegodišnje kazne zatvora. Donet je Zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalom, zahvaljujući kojem je zaplenjena imovina vredna više od 350 miliona evra.
Državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen ocenio je da su u prethodnih nekoliko godina postignuti najveći rezultati u borbi protiv organizovanog kriminala.
- Posle gotovo 20 godina, Srbija danas nema nikoga za koga bi moglo da se kaže da je „koordinisani“ šef podzemlja. Svi koji su imali tu ulogu ili o kojima su mediji pisali kao o vođama organizovanog kriminala u Srbiji danas se nalaze u zatvoru, ili u bekstvu u nekim dalekim zemljama - izjavio je nedavno Homen.
Šampioni
To je, kako je istakao, jasna poruka države da neće tolerisati pravljenje velikih i moćnih kriminalnih klanova. Posledica ovoga je sve više stranih investitora koji hoće da ulažu u našu zemlju.
Nedvosmislena je bila i poruka Borisa Tadića, koji je na početku mandata najavio borbu protiv organizovanog kriminala. On je nedavno izjavio da je Srbija „zemlja šampion“ u borbi protiv organizovanog kriminala u jugoistočnoj Evropi.
- Završili smo veoma važne stvari protiv organizovanog kriminala u Srbiji. Mi smo zemlja šampion u ovoj oblasti u čitavoj jugoistočnoj Evropi i ja sam ponosan zbog toga - rekao je Tadić, i istakao da se investitori iz inostranstva tri puta više raspituju za poslovanje u Srbiji otkad smo dobili kandidaturu.
Prema njegovim rečima, to je konkretan primer kako se političkim reformama i kretanjem zemlje prema EU mogu stvoriti bolji uslovi za život ljudi.
Ko je sve prethodnih godina završio iza rešetaka
April 2009. - Joca Amsterdam
Sreten Jocić (49) zvani Joca Amsterdam uhapšen je u aprilu 2009. zbog sumnje da je umešan u ubistvo hrvatskog novinara Ive Pukanića i Nike Franića. Jocić je uhapšen u iznajmljenoj kući u Tolstojevoj 33. Vlasti nekoliko zemalja dovode ga u vezu s trgovinom narkoticima i serijom ubistava. U toku je postupak protiv Jocića pred Specijalnim sudom.
Oktobar 2009. - Šarićeva grupa
Razbijanje jedne od najmoćnijih kriminalnih grupa, na čijem čelu je bio Darko Šarić, počela je 2009, kada je u više zemalja sveta, u akciji „Balkanski ratnik“, zaplenjeno više od dve tone kokaina i pohapšeno desetine saradnika. Akcija je izvedena u saradnji BIA i DEA. U Srbiji su zaplenjeni stanovi, kuće, zemljište, lokali i firme kroz koje je klan prao novac.
Jun 2010. - Akcija „Kraba“
Posle višegodišnje istrage uhapšeno je 10 lekara i farmaceuta zbog malverzacija oko nabavke citostatika, lekova za rak. Prvooptuženi, nekadašnji direktor Instituta za onkologiju, dr Nenad Borojević ubio se u januaru ove godine. Procene su da su kroz mito dobili pola miliona evra.
Oktobar-novembar 2011. - Afera „Kolubara“
Zbog malverzacija oko iznajmljivanja mašina za „Kolubaru“ uhapšeno je više od 15 osoba. Iza rešetaka su se našli bivši direktori „Kolubare“ i privatnici koju su za basnoslovan novac iznajmljivali mašine. Prema grubim proračunima, nelegalnim poslovima ostvaren je profit od oko 10 miliona evra.
Februar 2012. - Luka Bojović
Početkom februara u Španiji je uhapšen Luka Bojović (39), vođa „zemunskog klana“. S njim su uhapšeni i Vladimir Milisavljević Budala (36) i Nenad Petrić (38). Prilikom njihovog hapšenja pronađeno je više od pola miliona evra u gotovom i arsenal oružja, a ova akcija označila je kraj „zemunskog klana“. Proces izručenja Srbiji i zaplena imovine su u toku.
Pohvale od EU
Ministarka pravde Snežana Malović rekla je da je Vlada stala na put kriminalu i korupciji i da su „uništene sve kriminalne grupe na ovom području, ali i šire, koje su mogle da ugroze državu“.
- Potvrdu da je Srbija na pravom putu dobili smo i od Evropske komisije i u mišljenju Saveta ministara EU o dodeljivanju statusa kandidata - rekla je ministarka.