Osipi kod beba

BEZ PANIKE: Ne izgledaju lepo, često svrbe, ali i bole

Foto: Profimedia
Na koži mališana često se mogu pojaviti promene koje zastraše svakog roditelja, ali one se lako mogu ukloniti ako se poslušaju adekvatni saveti lekara

Većina majki ozbiljno se zabrine kada na koži njihove bebe primete i najmanju promenu. Svi ti osipi, bubuljice, crvenila i slični problemi deluju zastrašujuće na nežnim mališanima, a prvo što njihovim mamama padne na pamet je da njihova čeda zbog toga pate. Te promene mogu da svrbe, peckaju, zatežu, pa čak i bole. Stručnjaci naglašavaju da su osipi uobičajena pojava na koži beba, ali da i pored toga na njih treba obratiti pažnju jer neki zahtevaju ozbiljno lečenje.

Doktorka Marija Janković, specijalista pedijatrije, najpre je istakla za Dr Kurir da je retka pojava da neka beba ima besprekornu kožu.

- Najčešći problem kod novorođenčati je toksični eritrem koji, iako ne izgleda lepo, srećom nije opasan. Reč je o nepravilnim crvenim mrljama sa belim središtem, koje su dobroćudne i prolazne bez ikakve terapije. Takođe, može se desiti da beba ima takozvane mlečne milije, koje izgledaju kao sitne bele glavice oko nosa, na obrazima i bradi, ili na rukama i stomaku. One nastaju zapušavanjem nezrelih lojnih žlezda beba, ili usled viška sebuma, koji se javlja kao posledica protoka hormona kroz placentu u poslednjih nekoliko meseci trudnoće - objasnila je sagovornica Dr Kurira i posavetovala sve mame da u slučaju mlečnih milija samo redovno toplom vodom peru lice bebe jer će te promene na taj način nestati same od sebe za nekoliko nedelja.

Dr Janković je naglasila da su, pored mlečnih milija, najčešća oboljenja kože kod beba i takozvane temenjače, ekcemi, znojnice i pelenski osipi.

Temenjača

Rešenje: Higijena kosice je prioritet

SAVET: Delovi glave na kojima se stvorila temenjača treba da se natope bebi-uljem ili sterilnim parafinskim uljem dva sata pre kupanja

Temenjača predstavlja seborični dermatitis kože bebine glave, koji se ispoljava u vidu žućkastih naslaga u obliku pečata. Te promene mogu da zahvate manju ili veću površinu i treba ih pažljivo odstraniti.
- Temenjača je slojevita promena kože na bebinom temenu, do koje dolazi usled pojačanog lučenja lojnih žlezda. Njeno otklanjanje mora da bude postupno kako ne bi došlo do komplikacija. Delovi glave na kojima se stvorila temenjača treba da se natope bebi-uljem ili sterilnim parafinskim uljem dva sata pre kupanja. Nakon toga kosicu mališana treba oprati na uobičajen način. Važno je da se ona dobro ispere, nežno osuši mekim peškirom, a zatim obavezno očešlja mekom četkom od prirodnih vlakana. Uz pažljive i nežne pokrete skidajte samo nepoželjni sloj. Ako se prilikom češljanja stvori ranica, treba je premazati pantenolom - navela je pedijatar Marija Janković i dodala da je najbolji način za sprečavanje pojavljivanja tog oboljenja redovno pranje bebine glavice odgovarajućim šamponom.
Foto: Profimedia


Ekcem

Rešenje: Obloge za ublažavanje svraba

SAVET: Često se kao preventiva, ali samo uz konsultacije sa lekarom, primenjuju i antihistaminici - lekovi koji sprečavaju alergijske reakcije i deluju sedativno, a kako bi se dete umirilo i lakše zaspalo

Ekcem je hronična alergijska upala koja se manifestuje suvom, ispucalom kožom, crvenilom i svrabom. Promene se najčešće javljaju na šakama, laktovima, kolenima i licu bebe. Uzrok tog oboljenja je nepoznat, ali smatra se da nastaje kao rezultat delovanja naslednog faktora i okoline, a može da se javi već u trećem mesecu i da traje do četvrte godine života deteta.

- Mimo naslednosti, ekcem izazivaju i alergeni poput prašine, perja i nekih namirnica kao što su kravlje mleko ili jagodičasto voće. Terapija je usmerena ka ublažavanju simptoma, pogotovo svraba i suvoće kože. Zimski period je nepovoljan zbog grejanja i tada može da dođe do pogoršanja stanja. Ako je ekcem u vlažnom stadijumu, potrebno je detetu stavljati obloge od fiziološkog rastvora kako bi se ublažio svrab. Često se kao preventiva primenjuju i antihistaminici - lekovi koji sprečavaju alergijske reakcijie i deluju sedativno, a kako bi se dete umirilo i lakše zaspalo. Istakla bih da se kortikosteroidi i antihistaminici detetu daju samo uz konsulatcije sa lekarom - posavetovala je pedijatar Jankovićeva i dodala da mališani oboleli od ekcema mogu imati sklonosti prema drugim hroničnim oboljenjima, kao što su alergijski rinitis i astma.

Znojnice

Rešenje: Ne pretopljavajte dete

SAVET: Oblačite deci pamučnu odeću ili onu od lakih materijala

Osipi na telu dece, poznatiji kao znojnice, nastaju kada usled blokiranosti znojnih žlezda znoj ne može slobodno da se luči, pa se nakuplja ispod kože bebe. Taj problem najčešće se ispoljava u vidu crvenih tačaka i plikova u predelu glave, grudi, ramena i vrata, a javlja se kao posledica vrućine tokom letnjih meseci ili ukoliko se dete pretopljava.

- Tegobe se mogu manifestovati na više načina, a ako su ispoljene u vidu svraba, preporučuju se losioni na bazi kalamina ili oni sa dodatkom lekovitog bilja. U pojedinim slučajevima koriste se lanolinske kreme koje sprečavaju začepljenje izvodnih kanala žlezda znojnica i nanose se kao melemi. U najtežim oblicima upotrebljavaju se masti i kreme iz grupe kortikosteroida, ali se oni ne smeju primenjivati bez prethodne konsultacije sa lekarom - navela je doktorka Marija Jovanović i posavetovala roditelje da oblače bebama pamučnu ili odeću lakih materijala kako bi sprečili pojavu znojnica kod njih.
Foto: Profimedia


Pelenski osip

Rešenje: Posebna nega kože i krema bez cinka

SAVET: Ostavite bebu neko vreme bez pelene kako bi vazduh došao do dela kože koji je njome uvek prekiriven

Pelenski osip je veoma česta pojava koja se s vremena na vreme manifestuje na koži beba i pored pažnje i mera zaštite. Hemikalije koje se nalaze u sastavu vlažnih maramica, mokraće i stolice, kao i pelena pripijenih uz bebinu guzu, neizbežno dovode do osipa.

- Bebi treba što češće menjati pelene i koristiti one izrađene od najfinijeg pamuka. Ako se roditelji opredele za upotrebu platnenih pelena, treba voditi računa o tome čime se one peru, a neophodno je obavezno ih ispirati dva puta. Prilikom menjanja pelena detaljno obrisati bebinu kožu oko guze i genitalnog dela, a vaticom namočenom u mlaku vodu otkloniti sve ostatke urina ili stolice. Zatim pažljivo osušiti bebinu guzu i namazati genitalnu regiju debelim slojem odgovarajuće kreme. Potrebno je ostaviti bebu neko vreme bez pelene kako bi vazduh došao do dela kože koji je njom uvek zatvoren - naglasila je Jankovićeva i dodala da nakon kupanja ne treba brisati bolna mesta, već ostaviti da se bebina guza sama osuši, nakon čega je potrebno namazati je kremom na bazi cinka.

Foto: Profimedia