Broker „čudak i genije“ optužen za istorijski pad akcija 2010. godine

Shutterstock
Navindera Singa Saraoa, britanskog trgovca, krivično gone američke vlasti i berzanski regulatori zbog primenjivanja strategije „spufinga“

Kad je 6. maja 2010. američko tržište akcija doživelo pad od 600 poena i oporavilo se za samo dvadesetak panikom ispunjenih minuta - događaj poznat kao „fleš kreš“ - jedan nezavisni trgovac iz zapadnog Londona dobio je opomenu od najveće američke berze fjučersa zbog svog ponašanja.

To je bilo već treće upozorenje koje je Čikaška merkantilna berza (Chicago Mercantile Exchange, CME) uputila 36-godišnjem britanskom trgovcu Navinderu Singu Saraou (Navinder Singh Sarao) i njegovom brokeru zbog primenjivanja strategije „spufinga“ (spoofing), odnosno izdavanja a zatim brzog povlačenja tržišnih naloga. „Od trgovaca se očekuje da naloge izdaju u dobroj nameri, s ciljem izvršavanja stvarnih transakcija“, opomenuo ga je CME.

Ako ga je ovo upozorenje imalo zabrinulo, Sarao je barem mogao da se umiri činjenicom da je do trenutka zatvaranja berze zaradio 879.018 američkih dolara. Dve nedelje kasnije pohvalio se svom brokeru da je Čikaškoj berzi odgovorio da može da mu „pljune pod prozor“.

Prošle nedelje Sarao je izveden pred sud u Londonu jer su američko ministarstvo pravde i Komisija za trgovanje robnim fjučersima (Commodity Futures Trading Commission, CFTC) pokrenuli krivični i građanski postupak protiv njega zbog toga što je, kako tvrde, doprineo panici koja je izbila tog dana, kao i zbog upuštanja u mahinacije koje su mu, prema nekim tvrdnjama, donele skoro 40 miliona dolara za četiri godine.

Prošle srede, obučen u donji deo trenerke i duksericu jarkožute boje, Sarao je pušten na slobodu uz kauciju od 5,05 miliona funti. Pred njim je sada pravna bitka protiv zahteva američkih vlasti koje traže da on bude izručen saveznoj državi Ilinois, gde bi mu bilo suđeno za prevaru u elektronskim transakcijama, prevaru u trgovini robom, za manipulacije u trgovini robom i „spufing“, izdavanje lažnih tržišnih naloga. Ako bi ga sud proglasio krivim, kazna za ova krivična dela mogla bi biti i do 25 godina zatvora.

Teško da se Sarao uklapa u tip samoproklamovanih „gospodara svemira“ s Vol strita, niti spada među one koji koriste ultrabrze internet veze i softver najnovije generacije kako bi stekli prednost u trgovanju koja se meri milisekundama. Umesto toga, Sarao je koristio unapređenu verziju standardnog softvera za internet trgovinu, a tim poslom se bavio iz svog skromnog stana u Haunslouu (Hounslow), sumornom predgrađu Londona. On je zasad jedina osoba koja je optužena u vezi s „fleš krešom“.

Njegovo hapšenje je ponovo pokrenulo kritike na račun CME i drugih regulatora zbog načina na koji nadziru tržište, ali i navelo mnoge da se zapitaju da li je Sarao samo žrtveno jagnje, dok su veći igrači i njihova uloga u ovom događaju prošli nekažnjeno. Osim toga, uprkos činjenici da su američki regulatori proveli nebrojeno mnogo sati istražujući jednu od najčudnijih epizoda u istoriji ovog tržišta, sudski postupak je pokrenut tek pošto su vlasti dobile pomoć „uzbunjivača“, koji im je obezbedio analize više stotina sati berzanskih transakcija, izjavio je „uzbunjivačev“ advokat.

Za kritičare, ideja da je jedan čovek bio u stanju da nanese toliku štetu predstavlja dokaz da rascepkani američki sistem regulatornog nadzora nije dobro rešenje za finansijsko tržište, koje je, usled kompjuterizacije trgovine, izuzetno čvrsto povezano.

„Sama činjenica da im je trebalo pet godina da uhvate i uhapse tog tipa pokazuje da sistem sprovođenja propisa ne funkcioniše kako treba“, kaže profesor Univerziteta u Džordžtaunu Džejms Ejndžel (James Angel).

Sarao je postao punoletan u vreme kad su se tržišta okrenula elektronskoj trgovini. Kad je 1997. godine CME pokrenuo „e-mini S&P“, kompaktni fjučers ugovor zasnovan na berzanskom indeksu „S&P 500“, investitori su dobili mogućnost da na lak način trguju očekivanjima o opštim kretanjima na tržištu akcija. Takođe, mogli su da koriste ovaj ugovor kako bi zaštitili svoje portfolije od gubitaka.

To je ono što je privuklo Saraoa, britanskog trgovca čija je porodica živela u neposrednoj blizini aerodroma Hitrou. Ušao je u ovaj posao 2003. kao polaznik programa obuke u jednoj maloj brokerskoj kući u Velikoj Britaniji i ubrzo počeo da se ističe. „Bio je pomalo čudan, ali prirodno nadaren, pravi genije“, kaže jedna osoba koja je bila svedok njegovih početaka u berzanskoj trgovini. „Mogao je da čita podatke sa ekrana kao što vi i ja čitamo novine.“ Sarao je uvek bio smiren i nosio je slušalice da bi blokirao buku koju prave trgovci na parketu. Stekao je reputaciju trgovca koji obavlja velike transakcije, kažu dve osobe upoznate s njegovim poslovima.

„Jednog dana je kupio i prodao 5.000 lotova (ukupne vrednosti od oko 250.000 dolara), a sve vreme je tokom te transakcije razgovarao sa mnom“, kaže jedna od njih.

Do 2008. već je pokrenuo svoju firmu i kupio mesto na CME, koje mu je omogućilo da trguje na čikaškom tržištu. CME je gotovo odmah primetio njegovo ponašanje i do sledećeg marta već kontaktirao s njegovom brokerskom kućom „MF global“ (MF Global) da bi je upozorio. Kompanija je prosledila poruku Saraou obaveštavajući ga da je moguće da je kršio pravila.

Problem je, međutim, bilo to što je Sarao upumpavao veliki broj naloga u e-mini tržište, a ubrzo zatim ih otkazivao. Praćenjem njegovog trgovanja u periodu od septembra 2008. do oktobra 2009. CME je zapazio da je ova taktika „izgleda imala znatan uticaj na indikativnu cenu pri otvaranju“ ovog tržišta.

„Kad su cene padale usled ove aktivnosti, Sarao je navodno prodavao ugovore o fjučersima samo da bi ih ponovo otkupio po nižoj ceni“, navodi ministarstvo pravde. „Obratno, kad bi cene ponovo rasle po prestanku ove tržišne aktivnosti, Sarao je navodno kupovao ugovore da bi ih prodavao po višoj ceni.“

Regulatori tvrde da je Sarao velikom brzinom podnosio i otkazivao naloge 6. maja 2010. Za manje od dva sata on je podneo šest naloga za e-mini ugovore o fjučersima, koji su bili zamenjeni ili izmenjeni 19.000 puta pre nego što ih je otkazao bez realizovanja ijedne transakcije. U tom periodu, on sam je podneo između 20 i 29 odsto ukupnog broja naloga za prodaju e-mini ugovora na CME, tvrde regulatori.

Tržišta po pravilu odražavaju izbore i postupke velikog broja ljudi i nijedna pojedinačna transakcija ili postupak ne može se smatrati odgovornom za velike tržišne oscilacije, navode posmatrači.

Prema tužbama, Sarao je program koji je koristio za „spufing“ isključio u 14.40 tog dana, dva minuta pre nego što je „S&P 500“ počeo naglo da opada. Andrej Kirilenko, profesor škole menadžmenta „MIT Sloun“ (MIT Sloan School of Management) i koautor izveštaja o „fleš krešu“, navodi da je teško uvideti povezanost između algoritma u Saraovom unapređenom softveru i onoga što se desilo kasnije.

„Sa ovakvim razvojem događaja, moramo da priznamo da su FBI i ministarstvo pravde sada nadležni za funkcionisanje tržišta.“

Kara Scannell
Philip Stafford