PARAĆIN - Turska kompanija "Fisek internacional" kupila je Fabriku tekstila "Branko Krsmanović", "Štofaru" u Paraćinu, firmu u stečaju.
Kompanija "Fišek interenacional", čije je sedište u Beogradu, je 25. aprila potpisala predugovor o kupovini i već uplatila depozit od 30 miliona dinara, izjavio je novinarima stečajni upravnik fabrike Saša Jovanović.
"Štofara" je prodata za 108 miliona dinara, a kupac ima obavezu da za 90 dana plati celu sumu, objasnio je Jovanović.On je dodao, da ako kupac za taj period ne plati celi iznos, gubi depozit i da zato ne sumnja u prodaju.Po isplati celog iznosa oni postaju vlasnici, a sa načinom i uslovima prodaje slažu se i poverioci, napomenuo je Jovanović.
Reč je o prodaju 30.000 kvadratnih metara proizvodnog, magacinskog i drugog prostora u objektima i sedam hektara zemljišta.
Od ove prodaje oko 180 bivših radnika "Štofare" očekuje isplatu zaostalih zarada i uplatu doprinosa, koje im nisu uplaćivani poslednje dve godine. Ne zna se šta će "Fišek internacional" raditi sa "Štofarom".
Na osnovu rešenja o bankrotstvu stečajnog sudije Privrednog suda u Kragujevcu, oglašena je prodaja imovine "Štofare" Paraćin u stečaju, nekadašnjeg ponosa tekstilne industrije Srbije i Jugoslavije u junu 2014.godine, ali nije bilo kupaca.
Na prodaji su bili magacini, hangari, proizvodni pogon, Bojačnica, zgrada tekstilne industrije, radionice... a vrednost nepokretne imovine je tada bila 167.950.000 dinara, a proizvodnih tekstilnih mašina koje spadaju u pokretnu imovinu, 121.160.000 dinara, stajalo je u oglasu o prodaji.Početna cena je bila 144.555.000 dinara, a depozit 57.822.000 dinara.
Industrija tekstila "Branko Krsmanović" iz Parćina bila je i jedna od najstarijih tekstilnih fabrika u Srbiji. Radila je od 1904. godine, pod raznim imenima, a narod je uvek zvao "Štofara".
Osamdesetih i početkom devedesetih godina prošlog veka izvozila je 65 odsto proizvodnje, a na poslednjme sajmu mode 1995.godine u Beogradu "Moda u svetu" osvojila je "Srebrnu košutu" za kvalitet tkanina i diplomu za dizjan "u veoma jakoj konkurenciji domaćih pamučaraca", zapisali su hroničari te godine.
Tih godina godišnja proizvodnja "Štofare" bila je 2,5 miliona metara tkanine, 320.000 komada konfekcijskih proizvoda i 170.000 trikotažnih odevnih predmeta. Bavila se preradom čiste runske vune i hemijskih vlakana, proizvodnjom prediva, tkanina od vune i mešavine vune - sintetika, konfekcijskih i trikotažnih odevnih predmeta."Štofara" ne radi već oko deset godina.
BIĆE POSLA: Turci kupili paraćinsku Štofaru
Objavljeno
30.04.2015. 13:03h
→ 10.11.2016. 16:10h
Kompanija "Fišek interenacional", čije je sedište u Beogradu, je 25. aprila potpisala predugovor o kupovini i već uplatila depozit od 30 miliona dinara