Ovaj članak je preuzet sa sajta National Geographic.
Na hiljade kvadratnih kilometara prašume raskrči se iz Amazonije svake godine kako bi se obezbedilo zemljište za poljoprivredu - što je obrazac uništenja koji se dešava svuda oko sveta. Međutim, uprkos tome, planeta je postala zelenija u poslednjoj deceniji, kada je ukupan broj biljaka koji je prekrivaju porastao.
Povećanje je toliko primetno da svetsko drveće i biljke sada čuvaju skoro 4 milijardi tona ugljenika više nego što su čuvale 2003. godine. Za to najviše možemo zahvaliti sadnji drveća u Kini, povratku šuma u bivšim sovjetskim državama na napuštenim farmama i bujnijim savanama usled veće količine padavina.
Naučnici su analizirali satelitske podatke prikupljane 20 godina i otkrili porast ugljenika, uprkos obimnom krčenju tropskih šuma koje se odvija u Brazilu i Indoneziji. Ugljenik teče između svetskih okeana, vazduha i zemlje. Prisutan je u atmosferi primarno u vidu ugljen-dioksida (CO2) - gas odgovoran za klimatske promene - i čuva se u vidu ugljenika u drveću.
"Savane i stepe su ranjive na padavine - jedne godine mogu biti veoma obilne i više ugljenika može biti sačuvano u biljkama, ali naredne mogu biti veoma siromašne i tada gubimo ugljenik koji je ranijih godina bio na neki način 'zaključan'", objašnjava Ji Liu, naučnik Univerziteta u Novom Južnom Velsu. Iako je ukupan biljni pokrivač Zemlje u porastu u proteklih 10 godina, on ima daleko manji kvalitet od onog koji se može naći u prašumama, a koji takođe održava mreže retkih međusobno zavisnih vrsta.
SA SAJTA NATIONAL GEOGRAPHIC PREPORUČUJEMO VAM JOŠ:
Kako telo trudnice oslobađa prostor za rast bebe?
Uočite razliku između leoparda, jaguara i geparda
Doktor koji je na Antarktiku sam sebi operisao slepo crevo (VIDEO)
Kako je jedan Englez odlučio da spasi Juga
Ko su najsnažnija stvorenja na Zemlji?