Ovako je ostvarenje Sergeja Loznice (Sergei Loznitsa) etiketirao reditelj Kosta Ristić, koji se sukobio s ukrajinskim kolegom nakon projekcije u Domu omladine, zbog čega je priveden u policiju drugog dana Međunarodnog dokumentarnog festivala filma Beldoks.
Organizator reagovao
Njemu je neshvatljivo da se uoči obeležavanja sećanja na žrtve zverstava koje je počinila nacistička Nemačka sa svojim saveznicima tokom Drugog svetskog rata u srpskoj prestonici prikazuje delo koje veliča one koji se ponose tim zlodelima.
- Smatram da je nedopustivo da se u antifašističkom Beogradu na Dan pobede nad fašizmom prikazuje pronacistički film. Upravo zbog toga što se u njemu romantičarski gleda na ukrajinske ekstremističke grupe, prikazuju se njihove zastave, uz povike nalik nekadašnjim „Dojčland uber ales“, koji sada zvuče „Ukrajina iznad svega“, „Slava naciji i sloboda“ i „Smrt neprijatelju“ - navodi Ristić, student mastera filmske i TV režije na FDU i član neformalnog Pokreta za okupaciju bioskopa Zvezda.
On navodi i da je priveden na utvrđivanje identiteta zbog učestvovanja u diskusiji sa autorom filma, a da je poziv policiji uputio organizator festivala.
Provokacija
- Za Loznicu ovaj film je „veliki antisovjetski ustanak koji će promeniti čitavu Evropu“. Međutim, on je zaboravio ili namerno ignorisao da prikaže masakr u Odesi, gde je u Domu sindikata spaljeno više od 37 osoba, a nije hteo ni da raspravlja o elitnoj ukrajinskoj jedinici „Azov“, koja na reverima nosi kukasti krst i teroriše stanovništvo - kaže Ristić i naglašava da je projekcija takvog filma u najmanju ruku provokativna.
Mladen Vušurović
RISTIĆ SE PONEO DIVLJAČKI
Organizatori Beldoksa kažu da tema koju je obradio Loznica jeste problematična, ali da se oni vode umetničkim karakterom filma.
- Taj Kosta Ristić, momak koji je izazvao incident, ima završenu filmsku akademiju, ali nije u stanju da se upusti u argumentovanu diskusiju povodom značajnog, svetski aktuelnog filma. Ponaša se divljački, dere se na našeg gosta, umetnika sa međunarodnim renomeom - rekao je direktor Mladen Vušurović.
Činjenice
O PROTESTIMA U UKRAJINI
protesti u Ukrajini počeli su u novembru 2013.
građani su bili nezadovoljni odlukom tadašnjeg predsednika Viktora Janukoviča da ne potpiše Sporazum o pridruživanju EU
na trgu Majdan u Kijevu prilikom promene režima poginulo je 100 ljudi
nacionalističke organizacije, poput Desnog sektora, označene su kao krivci za smrt demonstranata