BEOGRAD - Šef poslaničke grupe SNS Zoran Babić očekuje dogovor o promeni političkog sistema do kraja godine, naglašava da to ne povlači automatski vanredne izbore, ali podrazumeva promenu Ustava, izuzimajući preambulu.
Babić za Tanjug najavljuje skori sastanak Akcione grupe i objašnjava da promena političkog sistema, pored smanjenja broja poslanika, označava i promenu niza zakona i drugih segmenata koji taj sistem čine. Kako je naveo, tu je i priličan broj drugih tema, te promena seta ozbiljnih zakona, o finansiranju političkih aktivnosti, o referendumu i građanskoj inicijativi, o političkim strankama...
"Mnogo tih segmenata čini politički sistem Srbije i ovo je prilika i način da uz hrabrost i odgovornost koju pokazuje SNS dođemo do političkog sistema koji će biti deo države punopravne članice EU" naglasio je Babić. Govoreći o tome da li će to povlaciti i promenu najvišeg pravnog akta, Ustava, Babić je naveo:
"Povlačiće promenu Ustava, ali u onom delu oko kojeg se postigne dogovor i u kojem dobijemo saglasnost građana Republike Srbije, a prvi korak je promena broja poslanika". Kako je rekao, mnoge koji se za promenu Ustava interesuju najviše zanima ustvari da li će doći do promene preambule.
"Mi kao Akciona grupa nemamo nikakva ovlašćenja, niti mogućnost predlaganja ili promene preambule Ustava, a vidim da su mnogi odmah pomislili na tako nešto. Mi samo želimo da najširim mogućim konsenzusom dođemo do promene političkog sistema", decidan je Babić. Kad je reč o smanjenju broja poslanika, on je podsetio da je premijer Aleksandar Vučić najavio smanjenje sa 250 na 125 ili 150, da je SNS reagovala i navodi da je on u ime poslaničke grupe uputio apel predsednici Skupštine, a ona svim šefovima poslanickih grupa, da delegiraju članove akcione grupe za reformu političkog sistema.
"Smatram da ćemo naredne nedelje imati i prvi sastanak Akcione grupe...Namerno smo želeli da izbegnemo termin radne grupe, zato što postoji jedno uvreženo mišljenje da kada god nešto nećete da uradite onda formirate radnu grupu", podvukao je Babić. Kako je naveo, za SNS je reforma političkog sistema bitno pitanje i zbog toga i inicira formiranje takve grupe kako bi razgovorom sa svim poslaničkim grupama, ali i drugima, došla do najboljeg rešenja.
"Naravno da u tom timu neće učestvovati samo predstavnici parlamentarnih poslaničkih grupa i stranaka i želja nam je, a nadam se da ću naići na razumevanje i ostalih članova grupe da pozovem i vanparlamentarne političke stranke da daju svoja mišljenja i sugestije u kom pravcu bi trebalo da se odvija reforma političkog sistema" dodao je. Kako je rekao, poziv će uputiti i nezavisnim institucijama i predstavnicima civilnog društva, političkim analitičarima, svima zainteresovanim da se do najboljeg rešenja, dođe, a i međunarodnoj zajednici zato što Srbija korača jasnim evropskim putem.
"Nadam se brzom otvaranju pregovora o poglavljima i zbog toga želimo da najbolja rešenja i rezultate u okviru zemalja članica EU implementiramo u naše društvo ukoliko je to moguće. Tako da najširim političkim dogovorom dođemo do najboljeg rešenja" rekao je Babić. On je objasnio da, iako je odnos snaga takav da SNS ima 136 poslanika, nije želja da se ide reciprocitetom, već demokratskom logikom i da stoga svaka poslanička grupa ima po jednog poslanika u Akcionoj grupi, odnosno timu.
Babić je na pitanje da li će na kraju procesa biti postignuta saglasnost oko nekog eventulanog dokumenta ili će se raditi o "džentlmenskom dogovoru" rekao da je operativnost ključna:
"Kao neko ko je operativan i pokušava u tom smislu da oplemeni politiku, a i pripadam stranci koja ceni samo rezulzate, u kojoj njen lider od sebe traži rezultate i podiže lestvicu, pokušavam da tu operativnost prenesem na svaki posao koji radim", dodao je šef naprednjaka u paralmentu. Tako je i Akcioni tim i njegov rad, nastavio je Babić, projekat koji mora da ima prolazna vremena, šta je za koja rešenja urađeno, gde je postignuta saglasnost i kako će to biti implementirano u naš politički sistem.
"Nisam za stvari koje nemaju rok, jer se onda obično ne uradi ništa" podvukao je.
On je dodao da ne bi unapred "ditkirao teme", da će se do njih doći razgovorom, sve biti stavljene na sto, a onda se njima baviti jednom po jednom..
"U svakom slučaju, jedan od prioriteta za SNS je smanjenje broja poslanika u Skupštini i na taj način bi dobili operativniji i prvenstveno ekonomičniji parlament i samim tim i sa većim poverenjem kod građana" naveo je. Babić je rekao da je moguće da se posao završi do kraja godine.
"Ukoliko zaista otklonimo političke sujete i cilj nam bude reforma političkog sistema možda je kraj godine optimističan, ali i optimalan rok da taj posao završimo".Odgovarajući na pitanje da li bi, ukoliko se postigne dogovor o novom političkom sistemu, to povlačilo i vanredne parlamentarne izbore po tom novom sistemu, Babić je rekao da sa time ne želi da licitira i objašnjava:
"Ono što je za građane važno jeste da je Vlada Srbije stabilna i da ima punu podršku 208 poslanika. Najvažnije je da radi u punom kapacitetu sve što je bilo neophodno. Kamo sreće da su i one vlade u prošlosti radile kao ova koju predvodi Vučić i na ozdravljenju javnih finansija, pokretanju privrede i njenog rasta...".
Babić je ukazao da imamo pozitivan privredni rast, sa prognoziranih od strane MMF minus jedan sada je ta prognoza na nuli, primenu dijaloga iz Brisela, na pragu smo otvaranje poglavlja, stižu strane invsticije...
"Sve su to plusevi na strani vlade i uz podršku koju ima u parlamentu verujem da su pred vladom Aleksandra Vučića i buduće godine - godine pobeda" rekao je Babić.Govoreći konkretno o promeni polotičkog sistema Babić je rekao:
"Bliži sam broju od 150 poslanika i mislim da bi to bio optimalan broj koji bi podrazumevao i da većina lokalnih samouprava ima svoje predstavnike".