Za sedamdesetšestogodišnju vlasnicu pansiona iz Malverna u Velikoj Britaniji smanjuje se opasnost da će biti primorana da da ponudu za preuzimanje kompanije za istraživanje nafte koja je listirana na Alternativnom investicionom tržištu (AIM) Londonske berze za kompanije u razvoju, u kojoj je njen sin slučajno kupio 49 odsto udela nakon što je na Londonskoj berzi u četvrtak prijavljeno više nerealizovanih naloga za trgovanje.
Džudit Vilijams (Judith Williams), čiji sin Kris Vilijams (37) (Chris Williams), privatni investitor, preferira akcije malih naftnih kompanija, našla se u centru medijske pažnje nakon što je on, na njeno ime, kupio nešto za šta je mislio da je 10 odsto udela u maloj firmi „Nju vorld oil end gas“ (New World Oil and Gas) iz Belizea.
Međutim, on je očigledno kupio ovaj udeo ne shvativši da predložena emisija akcija kompanije putem privatnog plasmana u iznosu od 1,5 miliona funti još nije završena, što znači da je kupovina 342 miliona akcija njegovoj majci teoretski omogućila udeo od 48,8 odsto u kompaniji, što je dovelo do veće potražnje i rasta cena.
Britanski Panel za preuzimanja i spajanja prošle nedelje doneo je odluku da bi Vilijamsova, ako „primi isporuku“ kupljenih akcija na račun svog brokera u okviru britanskog Centralnog registra hartija od vrednosti (CREST) koje nose 30 ili više odsto glasačkih prava, morala da da ponudu za kupovinu cele kompanije.
Međutim, Panel je takođe primetio da „znatan deo“ transakcija nije realizovan.
Londonska berza je prijavila odlaganja u realizaciji jer je u danima nakon objave o prikupljanju sredstava 29. aprila došlo do obima trgovanja nekoliko puta većeg od broja emitovanih akcija.
Davanje ponude za „Nju vorld“ sa sedištem u Džersiju (ostrvu između obala Francuske i Engleske koje je autonomni krunski posed britanskog suverena) daleko je od svakodnevice jedne penzionerke i vođenja malenog ugostiteljskog objekta u Malvern brdima, gde noćenje s tradicionalnim engleskim doručkom košta 45 funti i gostima nudi „večere uz sveće“, na kojima se „često služi divljač“.
„Nju vorld“ je u četvrtak izjavio da je nakon ostalih nerealizovanih trgovanja Vilijamsova smanjila svoj efektivni udeo na 35,6 odsto.
„‘Nju vorld‘ primećuje i pomeranja u ceni akcija, kao i špekulacije u vezi s kompanijom, kako se čini prema informacijama na internet sajtovima, ali i dodaje da nema daljih korporativnih razvoja događaja koje bi trebalo objaviti“, navedeno je u izjavi.
„Danijel Livaj asosiejts“ (Daniel Levi Associates), firma koja savetuje porodicu Vilijams, navela je da se nada da će prodati još akcija kako bi udeo dovela ispod granice od 30 odsto.
„Kris je dobio pogrešne informacije od imenovanog savetnika kompanije“, izjavio je Danijel Livaj, partner u ovoj konsultantskoj firmi.
On je rekao da je, iako je Vilijamsova uznemirena usled konstantnog kucanja novinara na njena vrata, njen stav u vezi s dramom koja se odvija sledeći: „Oh, samo vi to prepustite Krisu.“
Livaj je izjavio da je Vilijams planirao da kupi 10 odsto udela kako bi prilikom hitnog sastanka skupštine akcionara zakazanog za sledeću nedelju u Džersiju mogao da preda zahtev za razrešenje odbora „Nju vorlda“.
Opisujući svoju kompaniju kao „korporativnog finansijera koji preuzima druge kompanije čije su akcije potcenjene, postupajući u najboljem interesu akcionara“, Livaj je u ponedeljak predao zanimljiv zahtev za razrešenje odbora u kome kritikuje „finansijske hijene koje rastržu kompaniju“, predlažući plan od 150 dana za promenu pravca i smenu određenih direktora i navodeći da „Nju vorld“ „sada stoji na ivici samouništenja“.
On se požalio da je „izbrisano na stotine, ako ne i hiljade akcionara“.
Potvrdivši da će se hitan sastanak skupštine akcionara održati u Džersiju 19. maja, „Nju vorld“ je izdao obrazloženje navodeći da će „samo akcionari registrovani u Registru članova kompanije do 15. maja imati pravo da prisustvuju ili glasaju“.
Claer Barrett
Dan Mccrum
Starica iz Malverna „kupila“ 342 miliona akcija „Nju vorlda“
Objavljeno
20.05.2015. 12:25h
→ 10.11.2016. 1:50h
Sedamdesetšestogodišnja upravnica pansiona suočila se s rizikom od preuzimanja udela u kompaniji, vrednog 1,5 miliona funti, nakon što je njen sin kupio akcije pogrešne firme