Zašto ova životinjica ima izmet kockastog oblika?
Ovaj članak je preuzet sa sajta National Geographic.
Obični vombat i njegova dva rođaka - severni dlakavonosi vombat i južni dlakavonosi vombat - imaju izmet kockastog oblika i proizvode preko 100 "kockica" dnevno. Kako je to moguće?
Tajna je u vlazi. Otkriveno je da vombat ima najsuvlji izmet od svih životinja, što je rezultat toga što vombat ima neverovatno dug proces varenja, koji može da traje između 14 i 18 dana. Taj proces omogućava vombatu da apsorbuje maksimalnu količinu hranljivih materija iz svoje hrane, pre nego što je pretvori u kockice.
Vombati, takođe, imaju veoma dugačko debelo crevo i digestivni trakt. Kako se sva vlaga apsorbuje, tako ostatak postaje kompaktan i veoma čvrst. Samim tim, vombatov sfinkter uglavnom ne može da oblikuje izmet na bilo kakav primetan način kada životinja odluči da se olakša, što dovodi do toga da se izmet odlama lako, ostavljajući ravne stranice. Zahvaljujući tome, on poprima oblik veoma sličan kockici.
Uprkos svom malenom i pufnastom izgledu, vombati su veoma brzi - brži od najbržeg čoveka na svetu. Iako brzina varira od vombata do vombata, prosečan vombat može da trči oko 40 kilometara na sat na 150 metara. Usein Bolt, s druge strane, trči prosečnom brzinom od 37 kilometara na sat na 100 metara. Međutim, vombat nije samo brz, on je takođe životinja s najsnažnijom zadnjicom. Vombatova zadnjica je toliko jaka da se često prilikom napada grabljivca brani tako što uleće u obližnju rupu i blokira ulaz u nju zadnjicom.
Naravno, njegova zadnjica ne služi samo za blokiranje ulaza u rupe. Ukoliko se zaglavi u rupi, vombat lako može da iskoristi svoje zadnje noge da se lansira natrag lomeći lobanju skoro svake grabljivice. Taktika uključuje to da se vombat nađe ispod zjapećih čeljusti predatora dok se nalazi u rupi, kako bi ga naveo da krene ka njegovom vratu ili drugim delovima tela. Kada grabljivica krene ka vombatu, on se odbacuje zadnjicom napred, lomeći lobanju predatora o tavanicu rupe.
SA SAJTA NATIONAL GEOGRAPHIC PREPORUČUJEMO VAM JOŠ:
Dom za s uma sišavše: Otkrijte tajne Doktorove kule
Stara fotografija otkrila kako je mladi Hitler slavio početak Prvog svetskog rata
Kako hemioterapija utiče na mozak?
Zašto dok govorimo stranim jezikom imamo primetan naglasak?
TAJNA DUGOVEČNOSTI: Preživeti stotu