BEOGRAD - Uključivanje rodne ravnopravnosti u programske budžete veoma je važno u borbi protiv rodne neravnopravnosti i kako žene ne bi ostale neiskorišćeni potencijal, izjavila je danas potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović.
Ona je nakon otvaranja seminara na temu rodnog odgovornog budžetiranja u Republici Srbiji u Hotelu "Zira" u Beogradu rekla da će Srbija u budžetu za 2016. godinu sasvim sigurno imati i rodno senzitivni budžet .
"Kad to kažem, to ne znači nikakve povlastice za žene, nikakav poseban budžet za njih, već sve ono što se planira u borbi protiv rodne neravnopravnosti koja postoji i omogućiće da kroz budžet napravimo situaciju da se vodi računa da se jednako troši na oba pola. Nećemo da dozvolimo da žene ostanu jedan neiskorišćeni potencijal", rekla je ona.
To praktično znači, dodala je, da kada se budžet bude pravio na lokalu ili na nivou države i kada se planira trošenje sredstava, da se ono planira i u odnosu na to kakvo je stanje u rodnoj ravnopravnosti.
Mihajlović je kazala da je održavanje seminara i razmena iskustava veoma značajno za Srbiju.
Ministarka Mihajlović je navodeći primer, rekla da se u jednoj loklanoj samoupravi odvaja novac za podsticaje u poljoprivredi (za stočarstvo) i to je praktično odvajanje za muškarce kojii vode gazdinstvo i zapitala se zašto deo koji bi se mogao opredeliti za povrtarstvo ne bi omogućio da budu radno zastupljene i žene.
"Dakle, mora da se vodi računa i o tome, budžet nije ni muški ni ženski, ali mora da se vodi račcuna na koji način se on troši", rekla je Mihajlović. Ona je ukazala da je Srbija pitanje rodne ravnopravnosti podigla na viši nivo, i da je formirano Kordinaciono telo za to.
Mihajlović je rekla da je važno da se izborimo sa rodnom neravnopravnošću, sa svim predrasudama i stereotipima u društvu i da ispravimo sve greške kako bi sistem funkcionisao.
Pomoćnica ministra finansija Mirjana Chojbašić kazala je da će Ministarstvo podržati uvođenje principa rodne ravnopravnosti tako što će budžetski korisnici u svojim predlozima finansijskih planova u najmanje jednom programu iskazati rodno osetljiv cilj i indikator.
"Ovaj skup je jedinstvena prilika da svi naučimo i definišemo rodno odgovorni program koji će nam poslužiti za budžet 2016. godine", rekla je ona.
Direktorka UN Women u Srbiji Asja Varbanova ukazala je da je cilj da Srbija bude lider u tome i da je zato važna razmena iskustava budući da je ta organizacija podstakla princip rodnog odgovornog budžetiranja u više od 70 zemalja.
U periodu od 25. do 29.maja tokom pet seminara više od 150 učecnika upoznaće se sa planovima Republike Srbije i Ministarstva finansija u ovoj oblasti, a pomoći će i u tome da steknu i praktična iskustva koja će doprineti da se u programske budžete uključi rodna ravnopravnost. Seminari se održavaju u saradnji Ministarstva finansija i Agencije UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN WOMEN).