ZAVRŠENA RASPRAVA U SKUPŠTINI: O Brankici Janković i sutra

Tanjug Marko đoković
Skupštinski Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo predložio je parlamentu da za novu poverenicu izabere Jankovićevu, koja je u mandatu prethodne vlade bila državni sekretar u Ministarstvu rada, a u karijeri, pored ostalog, 7 godina vodila Gerontološki centar Beograd

BEOGRAD - Skupština Srbije završila je raspravu o izboru Brankice Janković za novu poverenicu za zaštitu ravnopravnosti, a sednica će biti nastavljena sutra, kada će poslanici razmatrati amandmane na predložene izmene Zakona o privatizaciji.

Tokom rasprave, podršku predlogu skupštinskog Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo da za novu poverenicu bude izabrana Jankovićeva, najavile su stranke vladajuće većine, dok su SDS, DS i Nova stranka saopštile da neće glasati za taj predlog.

Njihova zamerka je da prilikom utvrđivanja kandidature na sednici tog skupštinskog tela nije poštovana procedura, zbog čega je zamenik predsednika tog odbora Janko Veselinović (SDS) podneo neopozivu ostavku na tu funkciju, a smatraju i da Janković ne ispunjava.

Veselinović tvrdi da mu je poziv za sednicu poslat SMS porukom, da je biografiju Jankovićeve video tek na sednici i da nije mogao da se upozna sa njom na vreme. Poslanica DS Gorgana Čomić rekla je da bi predlog Odbora dobio njen glas da je bilo rasprave i da je ispoštovana procedura, ali da toga nije bilo.

Poslanik Nove stranke Vladimir Pavićević poručio je da ga predsednik Odbora Aleksandar Martinović prilikom predstavljanja kandidata nije ubedio da li se njeni administrativno-menadžerski poslovi mogu identifikovati sa iskustvom na pravnim poslovima u oblasti zaštite ljudskih prava.

Martinović je odgovorio da je prilikom utvrđivanja kandidature procedura poštovana do kraja i da preloženi kandidat ima bogato radno iskustvo u oblasti ljudskih prava i sloboda, zabrane diskriminacije i zaštite građana od različitih oblika diskriminacije. Kada je reč o predloženim izmenama Zakona o privatizaciji i izmenama Zakona o standardizaciji, na njih je uloženo ukupno 38 amandmana. Nakon što ih poslanici razmotre očekuje se i izjašnjavanje o tim zakonskim rešenjima.