Političke tenzije i sukobi u komšijskoj nam Makedoniji prethodnih nedelja bili su jedna od glavnih tema svetske javnosti. Teroristički napad u Kumanovu bio je inicijalna kapisla za demonstracije i mali rat između premijera Nikole Gruevskog i opozicionara Zorana Zaeva, koji sve više poprima okršaj zapadno i istočno orijentisanih političara. U jeku međusobnih optužbi, situaciju u Makedoniji sa naročitom dozom zabrinutosti prati pre svega Rusija.
Razlog za posebnu pažnju koju Moskva posvećuje Makedoniji jeste planirani gasovod “Turski tok“, čiji bi maltene ključni deo predstavljali upravo južni susedi Srbije.
Ovakva politika može se protumačiti i kao potpuno logična, jer bi Makedonija od gasovoda koji bi prolazio kroz njenu teritoriju imala ogroman finansijski dobitak, kao uostalom i sve ostale države kroz koje bi “Turski tok” prolazio.
Ovo je potvrdio i ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, koji je izjavio da je politička kriza u Makedoniji “kontrolisana spolja”, indirektno optuživši Zapad za izazivanje nemira u toj državi.
gruevski
Pokušavaju da diskredituju Gruevskog i predstave ga kao nekog ko ne ispunjava potrebe naroda. Ipak, i vrapcima na grani je jasno da iza ovih nemira stoji njegovo odbijanje da uvede sankcije Rusiji, kao i podrška najpre Južnom, a zatim i “Turskom toku – izjavio je Lavrov.
Ruski ambasador pri EU Vladimir Čizov izjavio je za “Blumberg” da “iako ne barata čvrstim dokazima, logičko razmišljanje ga vodi ka samo jednom zaključku.”
“Turski tok” je projekat kompanije Gazprom koji je najavljen u januaru 2015. godine, nakon što je prvobitni “Južni tok” propao zbog, kako su Rusi tvrdili, “Intervencije EU koja je zabranila Bugarskoj učešće u tom projektu.”
Ključna stvar kod oba projekta gasovoda je ta što bi oni zaobilazili ratom zahvaćenu Ukrajinu, čime bi Rusija “ubila dve muve jednim udarcem” – zadržala bi energetsku nadmoć nad Evropskom unijom i pritom dodatno naškodila neprijateljski nastrojenoj vladi u Kijevu.
Planirani “Turski tok” bi u ovom delu Evrope prolazio kroz Grčku, Makedoniju, Srbiju i zatim se nastavljao u Mađarskoj. Stoga stručnjaci (pre svega američki, koji se najviše bave ovom temom) navode da su ove četiri države trenutno najbitnija “meta” ruske diplomatske ofanzive.
(Blic)