NAJMRAČNIJA TAJNA CIA STARA POLA VEKA: Uskoro će teorija zavere o Kenediju postati istina?
Od 40.000 dokumenata o ubistvu predsednika Džona Kenedija, 3.600 i dalje se drži u strogoj tajnosti. Tim od sedam arhivista sa najvišim ovlašćenjima poslat je u Državni arhiv, gde će načiniti finalni izveštaj o atentatu na jednog od najpopularnijih predsednika u istoriji SAD, uključujući i do sada neobjavljene detalje.
Krajnji rok za objavljivanje izveštaja je oktobar 2017. godine, a ukoliko se uredba ispoštuje, to bi mogao da bude popriličan problem za reputaciju Centralne obaveštajne agencije Sjedinjenih Država (CIA).
Pretpostavlja se da 3.600 neobjavljenih stranica pomenutog izveštaja sadrže detalje o atentatima koje je CIA vršila u inostranstvu, o paravanskim kompanijama pa sve do psihologa tajno zaposlenih u Agenciji koji su davali pogrešne informacije istražiteljima o stanju i aktivnostima Li Harvi Osvalda, optuženog za ubistvo Kenedija.
Upotpunjavanje slagalice o ubistvu 35. predsednika Sjedinjenih Američkih Država polako se približava svom kraju.
Zvanični razlog za neobjavljivanje pomenute dokumentacije pravdan je "sadržajem poverljivih informacija o privatnosti najviših zvaničnika, porotnika i identitetima zaštićenih svedoka".
Od 3.600 neobjavljenih dokumenata, iza čak 1.100 stoji CIA, čiji je udeo najveći a ujedno i najtajniji.
Džon F. Kenedi je smrtno ranjen hicem dok se vozio sa svojom suprugom Žaklinom u predsedničkoj koloni. Više vladinih komisija, uključujući Vorenovu komisiju (koja je istraživala 10 meseci) je zaključilo da je Kenedija usmrtio Li Harvi Osvald.