Vučić od Amerikanaca dobija jeftiniji gas!

Dado Đilas
Naravno da ćemo da pokušamo sa svih strana da dobijemo taj energent. Ako mogu da pomognu Rusi, hvala, ako mogu Amerikanci, hvala, ko god može - hvala

BEOGRAD - Premijer Srbije Aleksandar Vučić najavio je juče da je Srbija spremna da smanji zavisnost od ruskog gasa, i to tako što će se pridružiti gasovodu koji ima podršku SAD i sprovodi ovaj energent iz Azerbejdžana u Evropu.
- Nije u pitanju nikakav zaokret, o tome govorim već pet meseci. Spremni smo da dobijemo gas i razgovaramo o tome, sa više različitih strana - rekao je Vučić i dodao:
- Rusija 2019. godine prekida snabdevanje Evrope gasom preko Ukrajine i od te godine Srbija neće imati obezbeđen gas iz pravca Mađarske. Pitaću vas tada odakle da ga uzmemo.

Svako treba da se brine za sebe, istakao je Vučić, kao i da je njegov posao da se stara o Srbiji.
- Naravno da smo za diverzifikaciju i da ćemo da pokušamo sa svih strana da dobijemo gas. Ako mogu da pomognu Rusi, hvala, ako mogu Amerikanci, hvala, ko god može - hvala - zaključio je Vučić.

On je naglasio i da to ne znači zaokret prema SAD, te da je on „mali da bi brinuo o Rusiji ili Americi“.
- Srbija je po pitanju energetske bezbednosti spremna da koristi gas iz više izvora, što je veoma važno za naše američke prijatelje, takođe - istakao je ranije premijer Vučić za agenciju AP i dodao:
- Amerika već izvesno vreme radi na tome da podstakne balkanske zemlje da se okrenu alternativnim izvorima gasa, pre nego da se nadaju izgradnji gasovoda koji bi preko Turske doveo ruski gas na Balkan.

Odgovoran potez

Nameru da učini raznovrsnim pravce i izvore snabdevanja gasom potvrdio je juče i ministar energetike Aleksandar Antić.
- To je odgovorna i patriotska pozicija Vlade i može nekome da se svidi ili ne svidi. Ne treba to pitanje politizovati, Srbija ima odgovornu poziciju, da sa svima igra otvorenih karata jer želi da obezbedi diverzifikaciju izvora i dodatne izvore snabdevanja gasom - istakao je Antić.

Ljubinko Savić, stručnjak Privredne komore Srbije za energetiku, kaže da je okretanje Beograda azerbejdžanskom gasovodu logična ideja.
- Nakon opozivanja izgradnje Južnog toka, to je jedna od opcija koje su na stolu. Pitanje je kako će izgledati trasa gasovoda i da li će Srbija biti samo konzument gasa ili tranzitna zemlja. Jedna od korisnijih opcija po Srbiju bila bi, recimo, da se jedan kraj tog gasovoda račva preko Srbije, ka Mađarskoj i Austriji - kaže Savić.

Višestruka korist

I političkom analitičaru Dragomiru Anđelkoviću je ta ideja prihvatljiva.
- Potpuno je racionalno da Srbija treba da se poveže na što više izvora i da prihvati svaki gasovod koji bi prolazio kroz njenu teritoriju. Na taj način Srbija bi imala višestruku korist i ostvarivala bi prihode, a to je najbitnije. To će nam doneti i jeftiniji gas - rekao je on.

Predsednik UO „Gasproma“ Aleksej Miler rekao je da se stalno pomeraju rokovi za izgradnju gasovoda TAP, koji treba da dopremi gas iz Azerbejdžana za evropske potrošače:
- Pre četiri godine bio je plan da taj gasovod počne da radi 2017, sada je taj rok pomeren na 2021, i to pomeranje može da se nastavi unedogled.

KAKO BI DOŠAO GAS IZ AZERBEJDŽANA

Da bi se gas iz Azerbejdžana dopremio do Evrope, moraju da se izgrade gasovodi TANAP - iz Azerbejdžana do Turske, i TAP - od tursko-grčke granice do Italije.

GASOVOD TANAP (TRANS-ANATOLIAN GAS PIPELINE)

1.850 km dužina
10-11 milijardi $ vredi
Suvlasnici su azerbejdžanski SOCAR, turski „Botas“, britanski BP

GASOVOD TAP (TRANS-ADRIATIC PIPELINE)

880 km dužina
40 milijardi vrednost
16 milijardi kapacitet
Suvlasnici su britanski BP, norveški „Staoil“ i azerbejdžanski SOCAR

Fonet Ap, Marina L 

Džudžio ispred aviona
BAJATOVIĆ KO SIROČE

Direktor „Srbijagas“ Dušan Bajatović, kako saznajemo, juče je otišao na aerodrom da sačeka predsednika uprave „Gasproma“ Alekseja Milera, i to sa celom svitom. Bajatović je, naime, morao da džudži na aerodromskoj pisti čak pola sata dok je Miler sedeo u svom privatnom avionu.