SARAJEVO - U BiH nalazi se između 3.000 i 5.000 potencijalnih terorista, podaci su kojima raspolažu obaveštajne i bezbednosne agencije u BiH.
Ekspert za bezbednost Predrag Ćeranić podsetio je da je pre nekoliko godina direktor Obaveštajno-bezbednosne agencije BiH Almir Džuvo potvrdio da je ih tada u BiH bilo 3.000.
"Verovatno je taj broj sada znatno veći ako u obzir uzmemo one koji odlaze i vraćaju se sa sirijskog ratišta", rekao je Ćeranić.
On je dodao da je suština u borbi protiv terorizma preventivni rad, što, kako kaže, nije samo posao za policiju, pišu "Nezavisne novine".
Stručnjak za bezbednost Zoran Dragišić kaže da nema nikakve sumnje o tome šta se zapravo dogodilo u Zvorniku, podsetivši da je taj napad i Tužilaštvo BiH okarakterisalo kao terorizam.
"Polemika uvek može da se vodi. Mi sad možemo da vodimo polemiku da li je dan ili noć. Niko nam to ne brani. Međutim, apsolutno je svakome jasno o čemu se tu radi. Svaka dalja rasprava je češanje jezika", smatra Dragišić.
Većina poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH na jučerašnjoj sednici u Sarajevu bila je mišljenja da BiH ima ozbiljan problem sa terorizmom, zbog čega je potrebno što pre utvrditi strategiju na nivou BiH. Iz samo jednog sela najviše boraca Islamske države
U mestu Ošve, kod Maglaja, borci Islamske države uveliko kupuju zemljište. Ovo mesto je najpoznatije po tome što je "dalo" procentualno najviše boraca Islamske države i pod lupom je policije ali i bezbednosnih stručnjaka koji ukazuju da je to selo postalo izvor terorističke pretnje za BiH.
"Izabrana je lokacija na jednoj visoravni, gde nema mogućnosti da se pojavite, a da ne budete primećeni. Jasno je da su izvori terorističke pretnje upravo tamo. Tamo nema nikoga ko može da se ne odazove pozivu u džihad", pisale su o Ošvama Nezavisne novine.
( Srna/Nezavisne novine)