Specijalni sud

SUĐENJE ŠARIĆU Advokati odbrane: Odbijeno 95 odsto dokaznih predloga

Kurir
Sudsko veće je odbilo čak 95 odsto dokaznih predloga odbrane, tako da nisu ispunjeni ni minimalni uslovi za fer suđenje, rekao je u završnoj reči branilac Marka Račića advoakt Vladimir Gajić

BEOGRAD - Branioci u procesu protiv Darka Šarića i ostalih optuženih za šverc kokaina iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu nastavili su danas u Specijalnom sudu u Beogradu izlaganje završnih reči kritikujući sud što je, kako su naveli, odbio 95 odsto dokaznih predloga odbrane.

"Sudsko veće je odbilo čak 95 odsto dokaznih predloga odbrane, tako da nisu ispunjeni ni minimalni uslovi za fer suđenje", rekao je u završnoj reči branilac Marka Račića advoakt Vladimir Gajić.

On je pitao - kako je moguće da niko od branilaca u tom procesu, koji su pre advokature radili kao respektabilne sudije i pravnici, ne ume da predloži dokazni predlog koji bi bio prihvatljiv tročlanom sudskom veću sudije Siniše Petrovića.

Takođe smatra da je za "fer suđenje" u tom procesu kao i procesu koji se vodi zbog pranja para u Srbiji protiv Šarića i drugih okrviljenih, bilo neophodno prisustvo privrednog sudije, a sudu je zamerio i što optužene, kako je naveo, nije zaštitio od medijske hajke.

"Nekoliko puta sam kritikovao sud, i opet smo došli do zaključka da je pojam fer suđenja u našem pravosuđu eufemizam i nedostižan. Nije ispoštovana osnovna pretpostavka nevinosti, posebno ako govorimo o medijskoj torturi koja je vršena nad optuženima", rekao je advokat Gajić.

Račićev branilac smatra da su advokati optuženih u ovom procesu imali zbog svega toga "više pozorišne uloge", a potom se osvrnuo na dokaze koje je tužilaštvo ponudilo protiv njegovog klijenta, a koji se tiču prisluškivanih telefonskih razgovora i iskaza svedoka saradnika Draška Vukovića i Radana Adamovića. Gajić je osporio autentičnost glasa svog klijenta Račića, jer sud nije prihvatio dokazni predlog odbrane - forenzičko veštačenje telefona i razgovora Račića i porodice.

Zbog toga je predlažio oslobađajuću presudu za svog klijenta zbog nedostatka dokaza. Nakon njega završnu reč je iznela branilac Nenada Novakovića i Darka Tošića advokat Vesna Lončar tvrdeći da protiv njenih klijenata nema dokaza za krivična dela koja im se stavljaju na teret.

Prema njenim rečima, takođe nije dokazano ni da su Darko Šarić, Željko Vujanović i Goran Soković osnovali organizovanu kriminalnu grupu 2006. ili 2008. godine, kako se navodi u optužnici.

"Čak nijedan svedok saradnik nije u svojim iskazima potvrdio da grupa postoji od 2006. ili 2008. godine", istakla je Lončar. Nakon izlaganja završnih reči tužilaštva pre 15-ak dana, koje je predložilo maksimalne kazne za optužene od 30 do 40 godina zatvora bez olakšavajućih okolnosti, suđenju više nije prisustvovao glavni Šarićev advokat Radoslav Baćović.

Završnu reč će najpre izložiti advokati okrviljenih kojih je 24-ro u ovom postupku, iako je njih 14 još uvek u bekstvu. Potom će završne reči dati Šarić i ostali optuženi. Nakon što svi kažu šta imaju u završnici, sud će odrediti datum izricanja prvostepene presude.

Tužilaštvo za organizovani kriminal je u svojoj završnoj reči predložilo Specijalnom sudu da Šarića i ostale osudi na maksimalnu kaznu zatvora od 30 do 40 godina zatvora zbog organizovanja kriminalne grupe i krijumčarenja ukupno 5,7 tona kokaina iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu.

Tužilaštvo smatra da je dokazano da su optuženi izvršili krivična dela koja im se stavljaju na teret, a to su udruživanje radi vršenja krivičnih dela i stavljanje u promet oponih droga, kao i da za optužene nema olakšavajućih okolnosti, dok je otežavajućih na pretek jer su sve "radili sa direktnim umišljajem a pobude su bile isljkučivo sticanje enormne finansijske koristi.

Tužilac je za svedoke saradnike tražio znatno manje kazne. Tako je predložio da Nebojša Joksović dobije ne više od šest meseci zatvora, Radan Adamović ne duže od deset, dok je za Draška Vukovića tražio ne više od osam meseci.

Ovaj proces koji se vodi po šest spojenih optužnica protiv ukupno 36 okrivljenih, od kojih je još njih 14 u bekstvu, počeo je u oktobru 2009. godine hapšenjem prvih osumnjičenih i zaplenom oko dve tone kokaina u Urugvaju, a kasnije je više puta proširen.

Na optuženickoj klupi Specijalnog suda u Beogradu su osim Šarića još devet optuženih, drugih devet je zaključilo sporazum o priznanju krivice, a trojica su dobila status svedoka saradnika.

Na optuženičkoj klupi su osim Šarića, Nikola Dimitrijević, Zzeljko Vujanović, Miloš Cajić, Borislav Tunjić, Nikola Dimitrijević, Zzivko Sibinski, Boban Stojiljković, Marko Dabović i Aleksandra Mišić. U aprilu 2013. godine u Specijalnom sudu u Beogradu je krenulo objedinjeno suđenje Šarićevoj grupi po šest optužnica zbog šverca više od ukupno 5,7 tona kokaina iz Urugvaja, Brazila i Argentine u Zapadnu Evropu tokom 2008. i 2009. godine. U bekstvu su još Rodoljub Radulović, Goran Soković, Marko Pandrc, Nenad Novaković, Boško Nedić, Darko Tošić, Darko Gazdić, Milovan Milovac, Bojan Stanojković, Petar Obradović, Marko Račić, Vladimir Račić, Mihajlo Djoković i Nebojša Sretenović. Za njima je raspisana Interpolova poternica.