BEOGRAD - Đaci iz Srbije u 2015. godini neće učestvovati u međunarodnoj proveri postignuća - PISA testiranju, jer Srbija nije na vreme potpisala ugovor, što su pratili i nerešeni finansijski problemi.
"Srbija nije na vreme potpisala ugovor za PISU 2015. Taj ugovor je trebalo da se potpiše ili 2012. ili 2013. godine za ovaj novi ciklus, tako da sada ne možemo naknadno da se priključimo jer su pravila vrlo stroga", objasnila je Zorana Lužanin iz Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
U prethodnom krugu naši đaci ostvarili su do sada najbolje rezultate, iako su njihova postignuća i dalje ispod proseka. U zemlji u kojoj je polovina đaka odlična i vrlo dobra, a svaki sedmi je vukovac, PISA testiranje jedan je od retkih objektivnih merila.
"Nedostaje nam poređenje i sa drugima i sa sobom zato što smo do sada mogli da uočimo neke trendove, da vidimo da li rešenja koja se implementiraju u obrazovanju dovode do rezultata", rekla je koordinatorka PISA testiranja za Srbiju Dragica Pavlović Babić.
Profesorka Srbijanka Turajlić smatra da ne postoji volja da se učestvuje u PISA testiranju."Ministarstvo i Vlada znaju da rezultati na PISI, pošto ništa nije urađeno na reformi obrazovanja, mogu da budu samo gori nego što su bili prošli put. Dakle vi treba da date novac da biste naciji pokazali da ništa ne radite po pitanju obrazovanja, a sve dok ne učestvujemo ne znamo koliko smo loši", ističe Turajlić.
Finansijski problemi uticali su i na to da Ministarstvo prosvete odustane i od namere da ove godine sprovede nacionalno testiranje po uzoru na PISA studiju."Ministartvo je pokušalo da bar na neki način napravi nacionalnu PISU tako što bismo uzeli neke iskorišćenje zadatke. Međutim zbog cene i takvih zadataka, a pogotovo što ne bi bilo uporedivo sa drugim državama, Srbija ne učestvuje u ovom ciklusu", kaže Zorana Lužanin.Iz Ministarstva prosvete najavljuju da je ugovor za realizaciju PISA 2018 u završnoj fazi, a da su sredstva za testiranja već predviđena u budžetu.
(Fonet/RTS)