Još uvek se skrivaju informacije

KODIRANA ŠIFRA GRIN RAN: Tajni radioaktivni eksperiment koji je zagadio Vašington

Foto: Profimedia
Iako je Hanford rutinski ispuštao male doze radioaktivnog materijala u vazduh, najveća šteta načinjena je 1949. godine u velikom ispuštanju nazvanom „Grin ran“

Fizičari koji su razvili atomsku bombu radili su u Los Alamosu u Nju Meksiku, ali ljudi koji su obavljali prljavi posao njihove proizvodnje radili su u Hanfordu u Vašingtonu.

Tokom Hladnog rata, Hanford je proizvodio plutonijum za američki nuklearni arsenal. Usput, tu su takođe eksperimentisali sa radijacijom.Danas je Hanford najkontaminiranije mesto u SAD, a poslednjih godina, prilično neuspešno, ulažu se napori u čišćenje. Radioaktivni materijal i dalje curi u zemlju.
Iako je Hanford rutinski ispuštao male doze radioaktivnog materijala u vazduh, najveća šteta načinjena je 1949. godine u velikom ispuštanju nazvanom „Grin ran“.

Foto: Profimedia
foto: Profimedia

To je bilo šifrovano ime tajnog eksperimenta u Hanfordu prilikom kog je oslobođena najveća pojedinačna doza radioaktivnog joda-131. U noći 2. decembra 1949. godine, naučnici su, po nalogu vojske, ispustili 7.000 do 12.000 kirija joda-131 u vazduh, a odatle se raspršio u prečniku od 320 kilometara.
Primera radi, u incidentu na ostrvu Tri milje, u vazduh je oslobođeno 15 do 24 kirija joda, a tokom katastrofe u Černobilju ispušteno je od 35 do 49 miliona kirija.

Foto: Printskrin

„Grin ran“ ostao je tajna sve do osamdesetih, a o njemu se saznalo tek nakon usvajanja Zakona od slobodi informacija. Pojedini vojni detalji još su poverljivi.
Više od pola veka „Grin ran“ je u središtu mnogih teorija zavere i kontroverzi, posebno među stanovnicima koji su živeli blizu Hanforda.

Foto: Profimedia

Kada je postrojenje počelo da radi 1943. godine, počela je proizvodnja plutonijuma za bombe. Iz reaktora je napravljena prva bomba koja je detonirana, kao i „Debeljko“ bačen na Nagasaki.
Devet reaktora je za sve vreme rada proizvelo plutonijuma za 60.000 bombi.


(RTS)