Danas se obeležava svetski dan krofni, za mnoge omiljena poslastica koja nas podseća na bebzbrižno detinjstvo i bakinu kuhinju.
Sjedinjene Države dan krofni slave još od davne 1938. godine.
Kada su krofne počele da se proizvode
Krofne su počele da se bore za svoje mesto u američkoj kulturi već u drugoj deceniji prošlog veka. Naime, nakon ulaska Sjedinjenih Država u Prvi svetski rat javila se potreba za obučenim osobljem koje će moći da pravi jednostavne obroke u ratnoj zoni.
Američki volonteri su 1917. počeli da dolaze u Francusku u napuštene objekte na frontu, gde su se hranom i drugim potrepštinama opskrbljivali vojnici. U ratnim uslovima je bilo veoma teško proizvesti dovoljnu količinu obroka koji će očuvati svežinu. Najjednostavnije je bilo pripremiti krofne i kafu, pa su vojnici uskoro u velikim količinama konzumirali ove proizvode. Volonterke koje su došle da pomažu vojnicima kroz pripremu hrane uskoro su nazvane Krofna-lutke (Doughnut Dollies) po namirnici koju su najviše proizvodile.
U Drugom svetskom ratu su volonterke Crvenog krsta, takođe, snabdevale vojnike krofnama, pa su ih takođe zvali nadimkom koji su ponele njihove prethodnice iz Prvog svetskog rata. U čast ove, tada dominantne, namirnice koju su američki volonteri pravili vojnicima u Svetskim ratovima, ustanovljen je dan posvećen krofnama.
Ko najviše jede krofne
Najveći svetski konzument krofni je Kanada i u toj zemlji se krofne smatraju nezvaničnom nacionalnom hranom. Drugi najveći konzument krofni po glavi stanovnika je Japan, a zatim SAD. U ovim zemljama postoje čitavi lanci restorana specijalizovanih za proizvodnju krofni i kafe.
Zašto prave američke krofne imaju rupu u sredini
Prema rečima kapetana Hanson Gregorija, koji je prvi napravio krofnu sa rupom u sredini davne 1847, posle više različitih varijanti koje je isprobao, krofna sa rupom se pokazala kao najbolja, jer je deo u sredini uvek bio gnjecav.
Kako se prave domaće krofne pogledajte kroz video uputstvo: