OBAVEZAN GINEKOLOŠKI PREGLED: Miomi mogu da izazovu neplodnost

Shutterstock
Te dobroćudne tumore ima čak svaka treća žena u našoj zemlji, a s obzirom na to da mogu da izazovu mnogobrojne komplikacije, važno je redovno posećivati lekara

Skoro svaka treća žena u Srbiji ima miome, najčešće dobroćudne tumore glatkih mišića materice, koji vrlo često ostaju neprepoznati i neadekvatno lečeni, što je veoma opasno jer mogu biti i uzrok neplodnosti, komplikacija u trudnoći ili pobačaja.

To je istaknuto na tribini „Život bez tereta mioma“, s koje je poručeno da je redovan ginekološki pregled najbolji put ka izlečenju.

Miomi materice predstavljaju najčešće dobroćudne tumore glatkih mišića materice i javljaju se kod žena u reproduktivnom periodu. Mogu biti različitih dimenzija, ali bez obzira na to, jednostavno i lako se dijagnostikuju prilikom ultrazvučnog ginekološkog pregleda. Odgovarajuće metode lečenja zavise od starosti žene, ozbiljnosti i učestalosti simptoma, lokalizacije i vrste mioma, a dosad je to uglavnom bio operativni pristup.

Od ukupno 300.000 operacija mioma, koliko se svake godine obavi u Evropskoj uniji, 230.000 podrazumeva uklanjanje materice.

Luka Anđelić iz Opšte bolnice Subotica istakao je da u Evropi traje stalna borba sa histeroktomijom, sa željom da se sačuva integritet tela svake žene, neotklanjanjem cele materice.

Jedna od pacijentkinja koja se izborila s problemom mioma Jasna Ljubišić rekla je da joj je nakon dva ultrazvučna pregleda rečeno da mora na operaciju.

- Međutim, rešila sam da započnem terapiju lekovima, nakon koje sam sačuvala matericu i osećam se više nego zadovoljnom - istakla je Ljubišićeva.