(VIDEO) JEZIVA PRIČA: BBC snimio reportažu kako izgleda život u gradu koji je osvojio ISIS
Ekskluzivni snimci iz drugog najvećeg iračkog grada i utvrđenja takozvane Islamske države otkrivaju kako izgleda svakodnevan život u tom gradu, godinu dana nakon što ga je ISIS okupirao. Tajni snimci pokazuju džamije dignute u vazduh, napuštene škole i žene koje su prisiljene da pokriju svoja tela.
Stanovnici kažu da su živeli u stalnom strahu od kazne, a opisane su i pripreme za očekivanu ofanzivu vladinih snaga. Pad Mosula obeležio je početak ofsnzive ISIS-a na severu zemlje. Ovako izgleda svakodnevni život u gradu pod okupacijom takozvane Islamske države. Šestorica bivših stanovnika Mosula s kojima je razgovarao BBC, kao i ovi video snimci, otkrivaju sve užase koje svakodnevno prolaze stanovnici Mosula.
Ljudima u tekstu imena su promenjena radi njihove sigurnosti.
1. Žene moraju u crnini od glave do pete
Video materijal snimljen tokom nekoliko meseci prošle godine otkriva kako su žene u Mosulu pod okupacijom ISIS-a prisiljene da se pokriju.
“Islamska država ima vrlo stroga pravila oblačenja. Žene moraju da budu potpuno prekrivene crninom, od glave do pete”, kaže Hana za BBC koja je živela u Mosulu. Kaže kako nije napustila svoj dom otkako je ISIS preuzeo grad.
Hana prepričava kako je samo jednom, potpuno pokrivena, s mužem otišla u restoran uz reku u koji su pre često posećivali. Muž joj je rekao da sada može da otkrije lice, a ona je zbog toga bila vrlo srećna.
“Odmah posle toga, vlasnik restorana je došao i molio mog muža da se pokrijem zbog toga što borci Islamske države rade iznenadne posete. Da su videli otkrivenu ženu, vlasnik restorana bi bio bičevan.
2. Progon manjina
Domove koji su pripadali etničkim i verskim manjinama ISIS je zaplenio, pa su tako mnoga područja u kojima su nekad živele manjine potpuno prazna. Mariam je hrišćanin koji radi kao ginekolog.
“Strastveni sam čitaoc i posedujem veliku kolekciju knjiga. ta je kolekcija nastavila da raste kako su moji prijatelji i porodica napuštali Irak. Slali su mi knjige jer su znali da neću napustiti zemlju i da ću se brinuti za knjige”, kaže Mariam za BBC.
“Napustio sam grad, fizički nisam bio povređen, ali je moja duša ostala tamo gde sam je ostavio: kod kuće s mojim knjigama”.
Mariamu su sunitski ekstremisti pretili i maltretirali ga i pre samog zauzimanja Mosula, ali je i dalje radio porođaje ženama svih religija i sekti.
“Međutim, morao sam da pobegnem kada je Mosul pao. Nakon selidbe u Irbi (u iračkoj kurdskoj regiji), saznao sam strašne vesti. Islamska Država je zaplenila moju kuću i označila je slovom “N” ( kao Nasrani, reč koju ISIS koristi za hrišćane). Odmah sam nazvao prijatelja u Mosul i molio ga da spasi moje knjige”, kaže Mariam. Za spasavanje knjiga bilo je prekasno, njegova biblioteka je ispražnjena i knjige pobacane na ulicu. Komšije su uspele da spasu tek neke knjige koje su ostale skrivene.
3. Zastrašivanje, kazne i mučenja
Video pokazuje i uništavanje džamija i svetišta. Stanovnici govore o brutalnim kaznama za svakog ko se suprotstavi džihadistima koji su nametnuli kalifat i svoje zakone.
“Od kako je Islamska država preuzela grad, primenjuju se “Zakoni kalifata”, kako ih oni zovu”, kaže Zaid za BBC, koji je takođe živeo u Mosulu. Otkriva kako je minimalna kazna šibanje, koja se primenjuje za stvari poput pušenja cigareta.
“Krađa se kažnjava amputiranjem ruke, preljuba muškaraca bacanjem počinitelja s visoke zgrade, a preljuba žena kamenovanjem do smrti. Kazne se sprovode javno, kako bi se zastrašili ljudi koji su često prisiljeni da gledaju tako što. Zaid je takođe bio mučen i kaže da je čovek koji ga je mučio uopšte nije zaustavljao, osim ako bi se umorio.
4. Gotovo sve je zabranjeno
Život stanovnika Mosula promenio se do neprepoznatljivosti. Nema dovoljno goriva, zagađenje se raširilo, zaustavljena je gradnja, a mnoge škole su zatvorene. Hišam iz Mosula za BBC kaže kako se život neopisivo promenio. "Više nema posla, bogati se oslanjaju na svoju ušteđevinu, a oni koji su zavisili o plati i onom što dobijaju sa strane, siromašni su prepušteni na milost i nemilost Bogu", kaže Hišam.
Njegov brat je dobio 20 udaraca bičem samo zato što nije zatvorio svoju prodavnicu u vreme molitve. Sam Hišam je izgubio posao, pa je bio prisiljen da napusti stan.
“Uskraćena su mi temeljna ljudska prava, kao i ostalima. Prema Islamskoj državi sve je “haram” (zabranjeno) i tako sam završio sedeći kod kuće sve vreme. Zabranjeni su čak i piknici i druženja u Mosulu, pod izgovorom da je to gubitak vremena i novca.
5. Indoktrinacija i nadzor
Snimci otkrivaju kako se militanti koriste sve sofisticiranijim tehnikama za kontrolom gradskog stanovništva, kao što su “medijske tačke” za širenje njihovih poruka. Mahmud kaže kako je njegov dvanaestogodišnji brat ostao u školi uprkos tome što je ona kontrolisana od strane Islamske države. S obzirom na to da ne postoji nikakva alternativa, mislili su da će tako biti u mogućnosti dobiti bar neku vrstu obrazovanja.
“Jednog dana sam došao kući i video mlađeg brata kako crta zastavu Islamske države i pevuši jednu od njihovih najpoznatijih pesama”, kaže Mahmud. “Poludeo sam i počeo sam da vičem na njega. Uzeo sam crtež i iscepao ga na komadiće pred njim”.
Mahmudov brat nakon toga više nije išao u školu. Njegova porodica je došla do zaključka kako je bolje da nema nikakvo obrazovanje nego ono koje promoviše ova teroristička organizacija.
6. Taktika i logistika Islamske države
Militanti ISIS-a poseduju i neku tešku artiljeriju. Nešto od toga zarobili su od iračkih snaga koje su ostavile naoružanje u povlačenju.
“Islamska država zna da će vojska pokušati ponovo da zauzme Mosul, tako da oni preduzimaju sve potrebne mere”, kaže Zaid.
“Uništili su grad kopanjem tunela, izgradnjom barikada, postavljanjem mina i bombi i postavljanjem snajpera. Sve će to učiti stvari vrlo teškima za vojsku”.
“Islamska država je neprijatelj čovečanstva”, kaže Zaid i dodaje kako se nada da će vlada naoružavati lokalno stanovništvo, kako bi se oni sami mogli zaštititi “Uz božju pomoć, pobedićemo Islamsku državu”.
(BBC)