NAJEZDA GMIZAVACA, ZAŠTIĆENIH ZAKONOM: Ko ubije zmiju, plaća kaznu 100.000 dinara!
BEOGRAD - Da je ovog proleća prava najezda zmija, najbolje ilustruju primeri njihovog hvatanja na trotoarima Beograda - u Mirijevu, u parku u novobeogradskom Bloku 70, te u naseljenom delu Višnjičke banje.
Visoke temperature dovele su do njihove najezde širom Srbije, a pored glavnog grada, najviše ih ima u Nišu. Često se ulove i u dvorištima vrtića, bolnica, kancelarijama, apotekama, privatnim kućama, a zabeležen je i slučaj hvatanja u policijskom automobilu. Poslednje hvatanje zmija odigralo se u Osnovnoj školi „Ivan Goran Kovačić“ u Nišu, gde je obučeni volonter lokalnog planinarskog kluba uhvatio neotrovnog stepskog smuka.
Smeta im buka
Ana Paunović, herpetolog iz Prirodnjačkog muzeja, kaže da zmije napadaju isključivo kad ih neko nagazi ili ih na neki drugi način ugrozi.
- Najčešće se vide u vreme parenja, kad su manje oprezne. Uznemirava ih buka, tako da mogu da izmile i u slučajevima kad se nešto gradi. Aktivne su od proleća do jeseni i u suštini im pogoduju izrazito visoka temperatura. Na teritoriji Srbije postoji deset vrsta zmija, od kojih su tri otrovne. Sve su zaštićene zakonom, a prema pravilniku za nedozvoljene radnje nad divljim vrstama, kazne se kreću od 14.400 dinara za poskoka, 40.000 za neutralne zmije, 50.000 dinara za smukove, pa sve do 100.000 dinara za šarke - objašnjava Paunovićeva, dodajući da je najviše zmija dosad uhvaćeno u Beogradu, Čačku, Kragujevcu, Jagodini, Zaječaru i Nišu.
Najčešće belouške
Prema rečima Budimira Grubića, direktora „Veterine Beograd“, u sezoni obave oko 70 intervencija. Najčešće su se pojavljivale ribarice, smukovi i vodene zmije belouške. Za tri godine nije zabeležen slučaj ujeda ovih gmizavaca.
U SLUČAJU DA VIDITE ZMIJU:
- Ne paničite
- Povucite se bez naglih pokreta
- Pozovite nadležnu službu (zoohigijenu, policiju, komunalnu policiju, Sektor za vanredne situacije)
- U slučaju da ste obučeni, navucite kesu ili džak preko zmije
NAJSMRTONOSNIJE ZMIJE:
- šarka
- poskok
- šargan
AKO VAS UJEDE OTROVNICA:
- Pozovite Hitnu pomoć ili obezbedite hitan transport u najbližu medicinsku ustanovu
- Ne krećite se
- Podvežite ujedeno mesto i povremeno popuštajte povesku
- Dozvolite oticanje krvi sa ujeda
- Pijte što više tečnosti
- Ne konzumirajte alkohol
- Primite serum protiv ujeda