Ko će da nas leči?
BEOGRAD - Danas ne pregledamo.
To je juče govorilo oko 10.000 lekara, pripadnika Sindikata lekara i farmaceuta Srbije (SLFS), koji su juče započeli štrajk.
Razlog - ne dozvoljavaju da im Ministarstvo zdravlja takozvanom uredbom o kapitaciji smanji plate za 10 odsto. Štrajk je u Zrenjaninu, Beogradu, Nišu, Valjevu, Kraljevu, Šapcu, Kragujevcu, Čačku, Vranju... Zasad se primaju samo hitni hirurški slučajevi, oni koji imaju infarkt, deca, trudnice, porodilje i povređeni.
- Ovo nema nikakvog smisla! Pa, zašto mora sve da se lomi na nama? Bila mi je zakazana operacija kile. Sada je odložena. Da li neko razmišlja kako se mi osećamo - negodovao je pacijent jednog beogradskog KBC. S njim se slaže i Dobrila Blagojević, koja posle dva sata čekanja u Domu zdravlja „Stari grad“ nije dočekala da je lekari pregledaju.
Dr Dragan Cvetić, predsednik SLFS i anesteziolog u KBC „Bežanijska kosa“, kaže za Kurir da je tačno da pacijenti negoduju, ali da štrajk nije uperen protiv građana.
- To je jedini način da se izborimo za svoje zahteve. Niko u zemlji neće biti životno ugrožen zbog štrajka. Poštuje se zakonski minimum procesa rada. Lekari su na svojim radnim mestima, ali ne rade takozvani zakazani operativni program - objašnjava dr Cvetić.
Najavljeno je da će se ovom sindikatu sutra priključiti i Sindikat zdravstva i socijalne zaštite Srbije.
R. Briza - M. Ivanov
Ministarstvo: Predizborna kampanja!
Ministarstvo zdravlja saopštilo je da se štrajk u vreme predizborne kampanje koristi za zastrašivanje zaposlenih tvrdnjama o smanjivanju plata i da je on pokušaj da se zaustave reforme, odnosno uvođenje sistema nagrade za one koji rade.
- Ukoliko budu postizali rezultate rada na nivou proseka svoje zdravstvene ustanove, uredba o kapitaciji neće uticati na njihova primanja, pa neće ni doći do smanjivanja plata. Uredbom se uvodi radni učinak kao element za obračun plata svih zaposlenih u zdravstvenom sistemu - rekla je Zorica Pavlović, pomoćnica ministra zdravlja.