BEOGRAD - Konstruktivni dijalog koji je uspostavljen između proizvođača malina i Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine biće nastavljen uz posredstvo vlade, a u cilju postizanja dugoročnog dogovora za unapređenje proizvodnje, prerade i plasmana "crvenog zlata", saopštilo je večeras resorno ministarstvo.
"Naredni sastanak je zakazan za četvrtak, 18. juna u 15 sati", piše u saopštenju. Ministarstva poljoprivrede, kao i trgovine, turizma i telekomunikacija zajedno sa Vladom Srbije nastaviće da pružaju podršku dijalogu kako bi se obezbedilo sistemsko rešenje za prevazilaženje izazova sa kojima se suočavaju zainteresovane strane.
Sastanku sa predstavnicima nekoliko udruženja proizvođača i prerađivača danas su pored predstavnika Ministarstva poljoprivrede, prisustvovali i predstavnici Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, stoji u saopštenju.
Sastanak predstavnika Vlade Srbije i Asocijacije "Malinari Srbije", povodom cene maline, završen je danas bez dogovora, a novi sastanak najavljen je za četvrtak, 18. juna, izjavio je Tanjugu predsednik te asocijacije Dobrivoje Radović.
Pošto su današnjem sastanku u Vladi Srbije prisustvovali samo dva predstavnika hladnjačara za skladištenje voća i povrća, dogovoreno je da naredni sastanak u četvrtak, u 15 sati, bude masovniji, odnosno, uz prisustvo više predstavnika zainteresovanih asocijacija, rekao je Radović.
Sastanku u Vladi Srbije prisustvovala je ministarka poljoprivrede Snežana Bogosavljević Bošković i predstavnici Ministarstva trgovine, kazao je Radović.
Ranije danas, Radović je Tanjugu rekao da je Asocijacija "Malinari Srbije" tražila da otkupna cena malina za ovu godinu bude 2,3 evra, a Poslovno udruženje hladnjacara poslalo je predlog za akontnu cenu od 109,50 dinara po kilogramu, što je za malinare neprihvatljivo.
Prema njegovim rečima, predstavnici Asocijacije su izradili projekte, održali tribine u Arilju, Požegi i Ivanjici i poslali predloge Ministarstvu trgovine za osnivanje slobodnog tržišta za to voće u Srbiji. "Iako smo sve to odradili, do sada nas niko nije pozvao. U okolnim zemljama bio je manji prinos maline i ljudi se javljaju za otkup našeg roda", rekao je Radović.
On je upitao i zašto se zabranjuje stranim kupcima da direktno kupuju malinu. "Tražimo od države da stane iza toga", preneo je Radović zahtev malinara uz ocenu da su oni prošle godine bili izmanipulisani i da zato zahtevaju da akontna cena po kilogramu malina bude 2,3 evra koliko, kako navodi, "košta i griz".
On je istakao da mnogi izvoznici i prodavci zloupotrebljavaju nisku cenu otkupa maline preprodajući je zatim po visokim cenama. Prema rečima Radovića, ako ponuda i potražnja na tržištu diktiraju cenu, onda nema razloga da se pred Asocijacijom nalaze tako niski predlozi.