Bol i problemi zadržavanja urina su znaci oboljenja!
Simptomi poput nevoljnog gubitka urina pri naporu (kašalj, smeh, hodanje, kijanje, dizanje tereta) ili urgentni gubitak urina - kada pacijent ne može da stigne do toaleta usled neizdrživog nagona, učestalo dnevno i noćno mokrenje, osećaj nedovoljnog izmokravanja, pojava „loptice“ na ulazu vagine, tup bol u maloj karlici i osećaj ispadanja organa i gubitak urina pri seksualnom odnosu neki su od simptoma problema na karličnom podu. Reč je o poremećajima koji kvare kvalitet života, utiču na samopouzdanje žene i osećaj teskobe, a o kojima se veoma malo govori.
Urolog dr Vladimir Radojević istakao je da oštećenja na strukturi karličnog poda mogu nastati spontano usled urođene slabosti vezivno-tkivnih struktura, zbog konstantnog pritiska na strukture male karlice usled trudnoće, hroničnog kašlja, gojaznosti i slično, zatim zbog slabosti mišića uzrokovanog oboljenjima i lekovima, kao i direktnog oštećenja strukture male karlice spoljašnjim faktorima, kao što su teži porođaji, operacije u maloj karlici i zračenje.
- Ti poremećaji preventivno se mogu sprečiti posebnim vežbama mišića te regije, jačanjem trbušne muskulature, korekcijom težine, sedenjem na lopti za fitnes za osobe koje dugo sede i slično. Takođe, neophodno je promeniti određene navike, kao što je ostavljanje cigareta. U težim slučajevima se dodaju i medikamenti - naglasio je dr Radojević.