Vrtoglavica i umor su znaci anemije!
Primetili ste da se vaš mališan brzo umara, i to pri najmanjem naporu, a pored toga dešava se i da teško diše. Iako se po njegovom raspoloženju ne mogu jasno uočiti promene, dešava se i da je manje zainteresovan za igru nego ranije, a pored toga, koža mu je bleđa. Nema razloga za paniku, ali nije na odmet da dete odvedete kod lekara i zatražite analizu krvi jer je moguće da pati od nedostatka gvožđa.
Prema kriterijumima Svetske zdravstvene organizacije, anemijom se smatra smanjena koncentracija hemoglobina u krvi, koja iznosi manje od 110 g/l za decu od šestog meseca do pete godine, ispod 115 g/l od pete do 12. godine i manje od 120 g/l za mališane uzrasta od 12 do 15 godina. Kod dece starije od 12 meseci najčešće se javlja zbog nedovoljnog unosa gvožđa putem hrane, njegovog nedovoljnog iskorišćavanja u organizmu, kao i zbog prekomernih nefizioloških gubitaka. Uzroci mogu da budu i akutne i hronične bolesti dece.
- Malokrvni mališani su relativno dobro raspoloženi, ali se brže umaraju pri naporu, a može se javiti i otežano disanje. Kod veće dece mogu se primetiti i teži znaci poremećaja snabdevanja kiseonikom, posebno kad je u pitanju mozak i srce, jer su ta dva organa u tom smislu najosetljivija. Tako se mogu javiti i vrtoglavica, zujanje u ušima, titranje pred očima, glavobolja, ubrzan rad srca ili neodređeni bolovi u grudima oko srca - ističu pedijatri i dodaju da simptomi koje roditelji najčešće prepoznaju kao moguće znake malokrvnosti kod bebe ili deteta jesu intenzivnije ili slabije izraženo bledilo kože i sluznica, nezainteresovanost za igru, slabiji apetit i pojačano znojenje, a kod dece s izraženijom anemijom javlja se i lomljivost noktiju i kose.
Glavni prirodni izvori gvožđa
- meso
- riba
- jaja
- zeleno lisnato povrće (naročito je bogat list peršuna)
- mahunarke
- sveže voće (vitamin C pomaže kod apsorpcije gvožđa)