Nakon što se svetska ekonomija urušila 2008. godine, globalni finansijer Džordž Soroš je napisao knjigu u kojoj je objasnio šta je trebalo da bude preduzeto od strane vlasti i bankarskih institucija da bi se sprečila globalna ekonomska kriza.
Predsednik Si Đinping je preuzeo ličnu odgovornost za ekonomiju i nacionalnu bezbednost. Ukoliko njegove reforme ne budu uspešne, on bi mogao da pokrene spoljašnje konflikte kako bi održao jedinstvo u državi i sačuvao vlast. To bi moglo da dovede do toga da se Kina udruži sa Rusijom i finansijski i politički i vojno. U tom slučaju, ukoliko bi spoljašnji konflikt eskalirao u vojni sukoba sa saveznikom SAD, poput Japana, bez preterivanja bismo mogli reći da bi nastao Treći svetski rat“, piše Soroš.
On takođe navodi da se vojni budžeti u Rusiji i Kini, ali i u SAD drastično povećavaju, napominjući da Kina već jača svoje položaje u Južnokineskom moru.
Kina se sprema za nešto veliko u ovoj godini. Soroš takođe navodi da Kinezi žele da njihova valuta bude uključena u Specijalna prava izvlačenja (SDR), kojima upravlja MMF, čime će njihova valuta dobiti globalni, a donekle i rezervni status.
Moramo pretpostaviti da će ego, novac, moć i uticaj stati ispred mira kao što se to desilo mnogo puta u istoriji.
To znači da će SAD, Kina i Rusija, umesto da nađu kompromis, povećati vojnu aktivnost u zastupničkim državama poput Ukrajine, Irana, Sirije, pa čak i Severne Koreje.
Scenario koji predstavlja Soroš nije nimalo nemoguć, a spominje ga i Džoel Skousen, koji je nedavno napomenuo da će rat SAD protiv Kine i Rusije biti neizbežan. Kao i Soroš, Skousen navodi da će se to dogoditi početkom dvadesetih godina 21. veka jer Kini i Rusiji treba još vremena da unaprede svoje vojne i tehnološke sposobnosti.
Skousen navodi da će se, kada one budu spremne, okršaj dogoditi u Aziji:
„Mislim da će sve početi s napadom na Južnu Koreju. Severnokorejci imaju preko 2 miliona vojnika, brojnu artiljeriju i mogu da sravne Seul za 3-4 dana. SAD mogu da spreče to samo upotrebom taktičkog nuklearnog oružja.
Međutim, to će dati Kini izgovor da baci nuklearku na SAD. Tada će Rusija i Kina da se udruže protiv SAD, napadajući vojne mete, ne i civilne“. Najmoćnije države na svetu aktivno mobilišu svoju vojsku, kao što se to moglo uočiti pred Prvi svetski rat.
Nemoguće je odrediti šta će pokrenuti čitav konflikt, ali moguće je da će to biti nešto beznačajno poput ubistva nekog člana elite. Posle smrti vojvode Franca Ferdinanda nastao je čitav haos, a za šest meseci je poginulo preko milion ljudi.
Treba uzeti u obzir da tada nije bilo nuklearnog oružja.
(Webtribune.rs)