STRAŠNO: Kriju zgrade koje truju ljude

Osim Banke matičnih ćelija, oko 50 novoizgrađenih objekata u Beogradu i ko zna koliko u Srbiji kontaminirani su otrovnim jedinjenjima. Nadležni neće da otkriju gde se oni nalaze

BEOGRAD - Banka matičnih ćelija pri Institutu za majku i dete, u kojoj su otkriveni opasni organski zagađivači, samo je jedna u nizu zgrada u Srbiji prilikom čije gradnje je korišćen materijal koji izaziva kancer i genetske mutacije.

Koliko je takvih zgrada u Srbiji, niko ne zna, a nadležni kriju koji su sve stambeni i javni objekti zagađeni opasnim jedinjenjima. Kako je Kurir otkrio od dobro obaveštenog izvora iz Instituta za nuklearne nauke „Vinča“, samo u Beogradu ima oko 50 objekata koji narušavaju ljudsko zdravlje.

Bez kontrole

Milica Marčeta Kaninski, direktorka laboratorije za fizičku hemiju pri ovom institutu, kaže da se ova otrovna jedinjenja, osim u oplatolu, ulju za premaz betona, mogu naći i u bojama, građevinskim lepkovima, lepkovima za parket, farbama i sličnom materijalu, kao i da glavni problem predstavlja zakonska regulativa koja ne obavezuje proizvođača ili uvoznika da uradi hemijske analize proizvoda.
- Glavni problem predstavlja to što se u Srbiji proveravaju samo fizičke osobine građevinskih materijala, ali ne i njihov hemijski sastav. Kod nas proizvođači i uvoznici nemaju zakonsku obavezu da urade hemijske analize proizvoda pre nego što ga stave u promet, pa je tako problem sa zagađenjem u novim zgradama prilično raširen - ističe Kaninski, koja kaže da zbog neodgovarajuće kontrole i građevinski materijal iz Evrope koji ne ispunjava standarde često završi na našem tržištu.

U Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine, koje je nadležno za promet hemikalija, nisu odgovorili na pitanja u kojim zgradama u Srbiji su pronađena otrovna jedinjenja, kao ni zbog čega proizvođači i uvoznici ovog materijala nisu u obavezi da testiraju hemijski sastav tih proizvoda.

Gluvi telefoni

- Kontrola proizvoda koji se koriste u građevinarstvu nije u nadležnosti republičke inspekcije za zaštitu životne sredine - poručili su iz Ministarstva uputivši nas na tržišnu inspekciju, dok su iz Ministarstva trgovine poručili da je ovo pitanje u nadležnosti upravo Ministarstva poljoprivrede.

U Ministarstvu građevinarstva nismo dobili odgovor na pitanja u kojim je sve zgradama u Srbiji ustanovljeno zagađenje.

Naime, kako je Kurir pisao, u Banci matičnih ćelija pronađena su opasna isparenja, i to praktično pukim slučajem. Ova organska zagađenja, pored mučnine, izazivaju nesvesticu, vrtoglavicu, kancer i genetske poremećaje.

Zorana Jevtic 
Snežana Bogosavljević Bošković

Ministarstvo poljoprivrede
ONO ŠTO SMO KONTROLISALI BILO JE U REDU

Uprkos tome što su u Institutu „Vinča“ u brojnim proizvodima koji se koriste u građevinarstvu vršili određene kontrole, u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine, na čijem čelu je Snežana Bogosavljević Bošković, kažu da tokom 2014. i 2015. godine nisu naišli na nepravilnosti.
- Inspekcija za zaštitu životne sredine je vršila kontrolu sadržaja šestovalentnog hroma u cementu i cementnim lepkovima, kao i sadržaj isparljivih organskih jedinjenja u bojama i lakovima. Svi proizvodi koji su bili predmet kontrole bili su usaglašeni sa Pravilnikom.

Smrdljive zgrade
ZVANIČNO POTVRĐENI OTROVI

1. Mileve Ajnštajn 80, 81, 100 i 102
2. Ulica Radivoja Koraća 1a
3. Prote Mateje 21
4. Džona Kenedija 31