- Teška je atmosfera. Velika su neslaganja o suštinskim pitanjima, Kosovo traži 100 odsto vlasništva nad Gazivodama i da Zajednica srpskih opština bude formirana samo po postojećim kosovskim zakonima. Vučić i Ivica Dačić su na to rekli da neće ni da razgovaraju o tome - preneo je izvor Kurira iz vrha Vlade.
Opet u ponedeljak
- Nema konačnog dogovora zato što se ne slažemo oko mnogih stvari. Šest od 15 tačaka iz Briselskog sporazuma odnosi se na ZSO i na tome smo dugo insistirali, a danas smo imali najduže, ozbiljne i teške razgovore u vezi s tim i postignut je određeni napredak - rekao je Vučić za RTS i dodao da o detaljima ne može da govori, kao i da će se dijalog premijera nastaviti sledećeg ponedeljka u Briselu, dok će u međuvremenu biti razgovora na tehničkom nivou.
Premijer je naveo da će prva pregovaračka poglavlja o pristupanju Srbije EU biti otvorena do kraja godine bez obzira na to što juče nije postignut konkretan dogovor o četiri ključne teme.
- Otvorićemo ta poglavlja. Nije danas bilo dogovora. Nekad će ga biti. Ne možete da postignete dogovor samo zato što neko kaže da će otvoriti poglavlja samo ako postignemo dogovor. Dogovor možete da postignete kad nešto ima smisla i kad ne narušavate interese svoga naroda i države - naglasio je sinoć Vučić.
Priština je smatrala da je energetika najbolji način da se reši pitanje imovine.
- Mi u stvari nismo razgovarali o energetici, već o njihovom pokušaju da potezom pera preuzmu kompletnu imovinu, naročito kad je reč o trafostanici Valač, o Gazivodama i kompletnom sistemu dalekovoda koji je vezan apsolutno za Kraljevo i nema veze s kosovskim energetskim sistemom - istakao je Vučić.
Pozivni broj i lokal
Ostvaren je napredak o telekomunikacijama, a Vučić je objasnio da Srbija prilikom dodele pozivnog međunarodnog broja za Kosovo traži usaglašenost s pravilima Međunarodne unije za telekomunikacije, koja kao deo UN jedino državama odobrava lokalni broj.
- Zahtev mora da podnese Srbija jer time sebe štiti od prejudiciranja konačnog rešenja statusa Kosova - kazao je Vučić i dodao da Srbija traži da srpski građani pozive prema Srbiji plaćaju kao lokalne.
Albanci i dalje insistiraju, iako imaju dva mosta levo i desno od glavnog mitrovačkog, da na tom mostu bude pun saobraćaj, a Srbi da, u skladu s Briselskim sporazumom da to bude pešačka zona.
Federika Mogerini, koja je posredovala, saopštila je da je postignut napredak o svim pitanjima.
Dobra vest
BEZ NAKNADE ZA OSIGURANJE VOZILA
Dve strane potpisale su sinoć Memorandum o razumevanju u vezi sa osiguranjem vozila. Direktor Kancelarije Vlade Srbije za KiM Marko Ðurić izjavio je da će taj sporazum znatno olakšati život građana.
- Građani će uskoro moći da prelaze administrativnu liniju s KiM u oba pravca bez plaćanja ikakve naknade za osiguranje - rekao je Ðurić i dodao da su naknade bile i više od 100 evra sa albanske strane i domaćinstva su odvajala stotine pa i hiljade evra za osiguranje. Sporazum će stupiti na snagu u roku od 30 dana.
KAKO SU TEKLI PREGOVORI
- 23. jun 2015. - Telekomunikacije, energetika, Zajednica srpskih opština i Park mira
- 21. april 2015. - Razmatran napredak u sprovođenju postignutih sporazuma
- 10. februar 2015. - Parafiran sporazum o pravosuđu
- 31. mart 2014. - Postignut dogovor o pravosuđu - sudu u Mitrovici: da predsednik suda bude Srbin sa severa KiM, odnos sudija 60:40 u korist Srba i dvotrećinska većina među zaposlenima
- 12. februar 2014. - Usaglašavali dogovor o pravosuđu, da sud u Mitrovici pokriva sedam opština