GRČKA KRIZA Samers: U EU je sada kao pred Prvi svetski rat
Samers je u autorskom tekstu za britanski Fajnenšel tajms naglasio da bi u slučaju prekida evropske finansijske pomoći Grčkoj i posledičnog zatvaranja banaka i kreditnih problema, mere štednje u toj zemlji postale još gore, zbog čega bi ta država doživela propast s velikim posledicama po njen narod.
- Došlo bi do masovne migracije Grka prema severu, što bi izvršilo pritisak na nacionalne budžete širom Evrope. Istoričari razumeju kako je došlo do Prvog svetskog rata, ali i danas, vek kasnije, ne veruju da se to dogodilo - objasnio je Samers.
On je ponudio i rešenje zvaničnoj Atini kako bi na najlakši način mogla da prevaziđe problem.
- Preporučujem grčkom premijeru Aleksisu Ciprasu da odustane od ideološke retorike i prihvati činjenicu da su grčki problemi u najvećem delu grčka krivica - poručio je američki stručnjak.
Podsetimo, lideri država članica evrozone preksinoć su u Briselu zaključili da novi predlozi vlade u Atini predstavljaju pozitivan korak napred ka rešavanju krize, a u četvrtak će doneti konačnu odluku o sudbini Grčke, odnosno o tome da li će ona ostati u sastavu evrozone ili ne.
Na mitingu privedeno 30 osoba
TUKLI SE PROTIVNICI I PRISTALICE EU
Grupa od stotinak Grka organizovala je u nedelju uveče u Atini miting pod nazivom „Ostajemo u Evropi“, što je isprovociralo druge stanovnike glavnog grada Grčke, koji su takođe izašli na ulice tražeći izlazak zemlje iz evrozone. Međusobna prepirka i psovke dva tabora ubrzo su se pretvorili u okršaje, pa je morala da reaguje i policija. Privedeno je 30 osoba.
Reforme
ŠTA JE CIPRAS OBEĆAO KREDITORIMA
prevremeno penzionisanje ograničavaće se od 2016. do 2025.
Grčka će zadržati tri stope PDV od 23, 13 i šest odsto
porašće solidarni porez za građane sa prihodima iznad 50.000 evra
porez će biti snižen za one sa prihodima ispod 30.000 evra
osam odsto biće oporezivani oni koji primaju iznad 500.000 evra