Vargas Ljosa je posebno istakao da mu se veoma dopala „Na Drini ćuprija“ srpskog nobelovca Ive Andrića.
- Upoznao sam se s njegovim delom odmah nakon što je dobio Nobelovu nagradu, koje je tada prevedeno sa srpskog na španski. Ta knjiga mi je još veoma živa u sećanju - rekao je pisac.
Priznao je da nije mnogo upoznat s našom književnošću, ali da se nada da će ovom posetom to promeniti. Danila Kiša izuzetno ceni.
- Dok sam boravio u Parizu, otkrio sam vašeg velikog pisca Kiša. Veoma me je zainteresovao i pročitao sam sva njegova dela koja su prevedena na španski. Takođe, odlazio sam i na predstave koje su se izvodile u Španiji i Peruu - istakao je Vargas Ljosa.
Jedno od pitanja bilo je ko je devojčica iz njegovog najpoznatijeg romana „Avanture nevaljale devojčice“. Pisac je ispričao anegdotu o devojci koja ga je inspirisala.
- Svi likovi iz romana su modeli iz života, ali, naravno, nisu veran opis. Kad je knjiga objavljena, odmah sam joj poslao primerak s posvetom. Od nje sam dobio vrlo duhovito pismo, za koje mislim da će, kad svi mi umremo, biti objavljeno. Ona me je pitala kako sam mogao da napišem tako užasan roman, kakva je to osoba koja učini tako nešto i biva revolucionarna, a završi u nekoj kućici, a ne u nekom luksuzu - rekao je Vargas Ljosa.
Poput mnogih latinoameričkih književnika, i Vargas Ljosa je bio aktivan u politici, a osvrnuo se na aktuelna dešavanja kroz vizuru kulture:
- Trenutno vlada mir u kulturi kakvog odavno nije bilo. Vlada demokratska sloboda kulture. Naravno da postoji korupcija, koja izjeda mnoge institucije, ali smatram da treba biti optimističan. Globalizacija je nešto najbolje što je moglo da se desi jer nam nudi razumevanje ljudi i različitih kultura. Međutim, ima i negativan smer, a to su nacionalizacija i povratak plemenu.
Politika ga skupo koštala
SMATRALI GA IZDAJNIKOM
Kao kandidat za predsednika Perua predložio je drastičan ekonomski program štednje, koji je isprepadao većinu siromašnih u zemlji. Iako je pobedio u prvom krugu, u naknadnom je poražen od tada nepoznatog inženjera Alberta Fudžimorija. Razočaran narodom Perua zbog podrške Fudžimoriju, od devedesetih godina uglavnom živi u Madridu. Neki sunarodnici su ga optužili da je izdajnik i zamalo nije izgubio državljanstvo jer je od demokratskih vlada sveta tražio da sankcijama kazne peruanski režim. Špansko državljanstvo dobio je 1993, ali je uspeo da sačuva i peruansko.
1936. rodio se Mario Vargas Ljosa u Arekipi u Peruu
1963. za prvi roman „Grad i psi“, objavljen godinu ranije, dobio nagradu kritike i postaje cenjen pisac
1965. objavljuje „Zelenu kuću“ i dobija međunarodnu nagradu „Romulo Galjegos“
1990. kandidovao se za predsednika Perua
1994. izabran za člana Španske kraljevske akademije
1994. dobija značajnu Servantesovu nagradu
2006. izlazi njegov najpoznatiji roman „Avanture nevaljale devojčice“
2010. dobija Nobelovu nagradu za književnost
2011. postaje član španskog plemstva