Na ime takse fakulteti zgrću milione

PAPRENO: Polaganje prijemnog košta i do 11.000 dinara

Foto: Marina Lopičić
Za upis na Elektrotehnički fakultet, Matematički i Fakultet organizacionih nauka u Beogradu već prvog dana prijave konkurisalo do 500 kandidata. Najskuplji izlazak na prijemni ispit na Fakultetu likovnih umetnosti

BEOGRAD - Prijavljivanje za upis na fakultete trajaće do 28.juna, a ako je suditi po prvom danu prijave, najveća konkurencija očekuje se na prirodno-matematičkim i tehničkim fakultetima.

Tako se za upis na Fakultet organizacionih nauka juče do 14 sati prijavilo oko 500 kandidata, a mesta ima za ukupno 690. Na Matematički fakultet do 14 sati prijavilo se njih 340, dok je mesta svega 395.

Bezobrazna cena

Oštra borba očekuje se i na ETF, gde je do 13 sati juče konkurisalo 370 budućih brucoša.

Uz dokumenta i prijavu za upis, svi kandidati moraju da dostave i uplatnicu kojom dokazuju da su platili polaganje prijemnog ispita. Samo ova „taksa“ košta od 4.500 do čak 11.000 dinara. One koji polože prijemni ispit potom čeka i plaćanje upisa na fakultet, što u proseku iznosi oko 5.000 dinara.
- Čak i da fakulteti imaju troškove oko organizovanja prijemnih ispita, poput štampanja testova i plaćanja nastavnika koji dežuraju, oni ne mogu biti veći od 2.000 do 2.500 dinara po studentu. Sve preko toga je bezobrazno visoka cena. Apelujemo na Ministarstvo prosvete da primora fakultete da obrazlože visinu cene - kaže za Kurir Andrijan Lemut, predsednik parlamenta Studentske konferencije univerziteta Srbije.

Naplaćivanje polaganja fakulteti pravdaju radom komisije, koju, kako kažu, moraju da plate za pregledanje testova. Tu su zatim i troškovi komunalija, štampanja testova, a kod nekih fakulteta i iznajmljivanja prostora za polaganje. Ipak, zarada koju fakulteti ostvare na ovoj taksi meri se milionima. Tako, recimo, Fakultet bezbednosti, za koji se svake godine prijavi više od 1.000 kandidata, samo od polaganja prijemnog prihoduje i do 10 miliona dinara.

Odužuju se donacijom

- Treba odštampati testove, a iznajmljujemo i salu za polaganje. Jeste da to iznajmljivanje ne plaćamo, ali svakako moramo da se odužimo nekom donacijom - odgovara za naš list prof. dr Vladimir Jakovljević, prodekan za nastavu na Fakultetu bezbednosti.

Na pitanje da li smatra da je cena od 9.400 dinara po studentu previsoka,kaže:
-Ne znam. Savet fakulteta formira cenu i sigurno je da postoji precizna kalkulacija.