BEOGRAD - Slučaj Orić predstavlja dva koraka unazad za proces pomirenja i jačanje dijaloga kao jedinog načina za rešavanje problema koji opterećuju odnose među zemljama regiona. Pritisci i ucenjivanja koji su poslednjih nedelja stizali iz Sarajeva doneće kratkoročnu korist pojedinim političarima u Federaciji BiH posebno uoči obeležavanja godišnjice zločina u Srebrenici, saopštio je Centar za otvoreni dijalog iz Beograda.
Dugoročno, međutim, naneće neprocenjivu štetu procesu pomirenja, obnove dijaloga i pokušajima da se zaleče teške posledice ratova na podruju bivše SFRJ, navodi se u saopštenju.
- Sve strane su osudile počinjene zločine. Srbija je to više puta dokazala a dokazuje i danas, procesuiranjem optuženih i stalnim pozivima na dijalog i pomirenje i s pravom to očekuje od pripadnika bošnjačkog naroda. Ali isto tako na svakoj strani i dalje postoje ekstremisti i zagovornici statusa kvo, nerešavanja problema i podizanja zidova. Takvi će likovati zbog ovakve odluke švajcarskih vlasti - smatra Centar.
Beogradski centar za otvoreni dijalog podseća da je svaka strana imala heroje, ali je vreme potvrdilo da se neki nisu ponašali herojski. Suočavanje sa pravim činjenicama i hrabrost da se to i kaže doneće boljitak narodima u regionu. Tim više je značajnija uloga međunarodne zajednice koja mora da pokaže više odlučnosti u procesu pomirenja i da ne dozvoli da se ishitrenim odlukama i predlozima unazad vraća mukotrpan proces pomirenja i saradnje. Ova dva koraka unazad zahtevaće mnogo teških koraka da bi se opet krenulo napred, smatra Centar za otvoreni dijalog iz Beograda.
Nedavno pokrenuti projekat centra pod nazivom "Balkan: dijalogom do rešenja" upravo je pokušaj da se navedeni ciljevi ostvare uspostavljanjem, podsticanjem i obnovom dijaloga između svih naroda na ovim prostorima.