Mnogo je talentovanih kandidata za svaku od pozicija koje se pojave u oglasima. Još je gore ako se posao ne oglasi, već kandidati dolaze po preporuci. U takvoj situaciji nema onih koji su pogrešno razumeli uslove, niti onih koji žele da rade bilo šta.
Kompanije traže profesionalce, pa zato kandidate stavljaju pod još jači pritisak. Ako uspete pod tim uslovima, uspećete i pod svim ostalim.
Priprema za razgovor s poslodavcem zavisi samo od vas. I podrazumeva se. Iako mislite da ćete se lako provući, jer vam svi oduvek govore kako ste baš komunikativni, iskusan poslodavac će shvatiti da blefirate posle prve dve rečenice. Danas bez pripreme nema ni zaposlenja.
Ipak, i dalje su tu ona pitanja koja zvuče najjednostavnije, a zapravo nemaju tačan odgovor, čak ni naznaku toga šta u stvari poslodavac očekuje.
Evo 7 pitanja koja su se na intervjuima pojavljivala dovoljno često da možemo da ih nazovemo zastrašujućim.
1. Zašto ste napustili / napuštate prethodni posao?
Podrazumeva se da nikada i nikako nećete ogovarati prethodnog poslodavca, bez obzira na to što na to ponekad imate puno pravo. Jer jednom će i budući poslodavac verovatno postati bivši. A zašto bi zapošljavao nekoga ko će ga ogovarati čim mu se ukaže prillika?
2. Između ova dva zaposlenja dugo ste bili nezaposleni. Zašto?
Niko precizno ne zna koji je dozvoljeni period nezaposlenosti, ali 3-6 meseci ne deluje tako strašno. Sve preko toga je poslodavcu znak da nešto možda nije u redu. Ako vam se baš ovo dogodilo, pronađite način da pametno potrošite to vreme. Tri najbolje prilike su: dalje usavršavanje, volontiranje ili privremeni posao u kom ćete uživati, a onda sve to lepo predstavite na razgovoru za nov posao.
3. Šta su vaše slabosti?
Ne možete da kažete da ih nemate, jer to naprosto nije tačno. A morate da odgovorite. Zato izaberite osobinu koja je pozitivna, ali drugima može da smeta. Recite da ste perfekcionista ili da brinete o svakom detalju. Iako je to možda naporno za radni proces, za finalna rešenja ili proizvode zapravo je vrlo poželjno.
4. Opišite neki svoj neuspeh
Izaberite bilo koji zadatak ili projekat koji je naišao na ozbiljne prepreke i zato bio na ivici propasti (ili čak propao), a onda opišite sve što ste učinili da to sprečite i – najvažnije – iskustva koja ste stekli i zbog kojih su naredni projekti bili još uspešniji.
5. Gde sebe vidite za pet godina?
Niko od vas ne želi precizan plan, ali treba da iskažete jasnu želju i ideju da napredujete. Ako niste na vodećoj poziciji, želite da budete menadžer; ako ste menadžer, želite da postanete direktor. Šta god mislili i želeli, nemojte da odgovorite da se vidite na mestu osobe koja vodi intervju.
6. Opišite situaciju u kojoj se niste saglasili sa članovima svog tima
Ovde se od vas zapravo traži da pokažete način na koji argumentujete svoje mišljenje, mirno slušate i drugu stranu, pronalazite dodirne tačke na kojima gradite nov pristup i postižete konsenzus. Odnosno – dokažite da niste konfliktni, bez obzira na okolnosti.
7. Da li vi imate nekih pitanja?
Da. Uvek imate pitanja. Makar tri. Na primer: šta bi bili vaši zadaci na dnevnom nivou, koji su trenutni projekti u koje biste se vi uključili, da li ćete raditi samostalno ili u timu, da li se organizuju treninzi i obuke, šta osoba koja vodi intervju izdvaja kao najveću snagu kompanije, a šta su slabosti… Ne o odmoru, ne o plati, ne o kašnjenjima.
Naravno, tu je i ono što se podrazumeva: jedite pre polaska, obucite se pristojno, prava leđa, blag osmeh, čvrst stisak ruke. Isto važi i ako ste osoba koja vodi intervju. Setite se svega što ste naučili i svog prvog razgovora za posao. Budite oštri. ali pravični. I slobodno izbegnite neko od pitanja sa ovog spiska.
Ako želite da uvek budete spremni, potrebno je da poradite na sebi – ne samo na stručnosti, već i na transferzalnim veštinama – onima koje su potrebne za dobijanje posla u bilo kojoj struci. Više o njima možete pročitati ovde.
Ovo je 7 najtežih pitanja na razgovoru za posao
Objavljeno
26.06.2015. 18:09h
→ 01.10.2017. 0:00h
Konkurencija je strašna, pa su takva i pitanja.