VESIĆ: Konačno se uvodi red u održavanje stambenih zgrada

Dragana Udovičić
Izmenama i dopunama Zakona o glavnom gradu, naveo je Vesić na sastanku kojem je prisustvovalo 86 predsednika skupština stanara, Grad će dobiti nadzor nad održavanjem stambenih zgrada

BEOGRAD - Gradski menadžer Goran Vesić izjavio je danas da Grad ulaže velike napore da se uredi oblast održavanja stambenih zgrada, ističući da u prestonici ima oko 13.000 zgrada koje niko ne održava, jer nemaju formirane skupštine stanara ili te skupštine nisu zaključile ugovor ni sa kim.

Kako je saopštila Gradska uprava, Vesić, predsednik opštine Rakovica Vladan Kocić, sekretar Skupštine grada Sonja Podunavac i direktori "Gradskog stambenog" i "Zelenila", Nikola Kovačević i Slobodan Stanojević, razgovarali su sa predsednicima skupština stanara u Mesnoj zajednici Miljakovački izvori u Rakovici.

Izmenama i dopunama Zakona o glavnom gradu, naveo je Vesić na sastanku kojem je prisustvovalo 86 predsednika skupština stanara, Grad će dobiti nadzor nad održavanjem stambenih zgrada.

"Otkako su nekada društveni stanovi 90-ih godina 20. veka otkupljeni i postali privatno vlasništvo, društvo nije uredilo ovu oblast u skladu sa realnom situacijom. Stanovi, a time i zgrade, privatno su vlasništvo vlasnika stanova", rekao je Vesić.

Zato je, istakao je, danas prosečna starost liftova u gradu viša od 40 godina, a njima se dnevno preveze veliki broj ljudi, dok istovremeno postoje oronule fasade koje otpadaju, krovovi koji prokišnjavaju i ulazi koji su zapušteni.

Vesić je istakao da je Gradska uprava uvidela probleme i pokrenula promenu Zakona o stanovanju koji će obavezati sve skupštine stanara da imaju zaključene ugovore o održavanju ili sa JKP "Gradsko stambeno" ili sa nekom privatnom kompanijom.

Izmene zakona će, dodao je,omogućiti da se stanarima daju korektne ponude za uređenje krovova, fasada i ulaza.

Kada je reč o liftovima, Vesić je najavio mogućnost pokretanja javno-privatnog partnerstva na osnovu kojeg će vlasnici stanova dobijati povoljne ponude za zamenu dotrajalih liftova, a procena je da više od 7.000 liftova može da uđe u taj program.

On je naglasio da će Grad ponuditi i povoljne programe za zamenu fasada, a fasade koje su pod zaštitom države obnavljaće se na poseban način.

Rebalansom budžeta je, dodao je, predviđeno 40 miliona dinara za izradu projekata za rekonstrukciju 85 fasada koje su kulturno-istorijski spomenici, a biće ponuđeni i programi kojima se zgrade čine energetski efikasnim, a stanare neće dodatno koštati.

Vesić je naveo i da je pokrenuta akcija u kojoj će "Gradsko stambeno" u narednih šest meseci obići svaki ulaz u zgradama koje održava kako bi pričali s predsednicima skupština stanara i evidentirali problem koji postoje u zgradama.

Gradski menadžer je rekao i da grad ove godine pokreće velike projekte javno-privatnog partnerstva vredne i do nekoliko stotina miliona evra, ističući da je "jednako važno uređivati dečja igrališta, zelene površine, urbane džepove i sportske terene u okolinama zgrada jer se tako poboljšava kvalitet života građana".

Predsednik opštine Rakovica je istakao da ove godine počinje izgradnja Doma zdravlja na Labudovom brdu što se čeka decenijama, a pozvao je građane da daju predloge šta treba uraditi da njihov kraj izgleda bolje.