VESIĆ NAJAVLJUJE NOVE SPOMENIKE: Gavrilu Principu se odužujemo, mnogi su još na spisku!

RTS
U glavnom gradu ne postoji spomenik, ali ni ulica posvećena Aleksandru Karađorđeviću, kao ni Nemanjićima, izuzev Cara Dušana, tačnije spomen obeležja njegovom zakoniku

BEOGRAD - Podizanje spomenika je način da se odužimo Gavrilu Principu i svemu što je uradio za slobodu srpskog naroda, izjavio je danas gradski menadžer Goran Vesić dodajući da je taj čin izazvao pozitivne rekacije i da je javnost čvrsta u podršci.

Spomenik Gavrilu Principu biće svečano otkriven večeras u Finansijskom parku, a Vesić je istakao da je lokacija na kojoj se postavlja pravo mesto za to, jer ima svoju istoriju. Kako je navedeno u saopštenju Gradske uprave, Vesić je za RTS podsetio da su se u tom delu Beograda sastajali mladobosanci, da je u blizini kafana ''Zlatna moruna'' gde su provodili dane, a tu je i Železnička stanica sa koje su krenuli put Sarajeva.

Isičući da se Beograd, nažalost, mnogima još nije odužio, gradski menadžer je, međutim, dodao da poslednjih godinu dana grad nastoji da svi ljudi koji su učinili nešto za Srbiju dobiju spomenik, ulicu ili neku drugu vrstu obeležja. On je precizirao da u glavnom gradu ne postoji spomenik, ali ni ulica posvećena Aleksandru Karađorđeviću, kao ni spomenik Nemanjićima, izuzev Cara Dušana, tačnije spomen obeležja njegovom zakoniku.

''Te i slične nepravde treba da se isprave, a grad nastoji da ulice i spomenike ne dobijaju samo političari već i pisci, sportisti, naučnici i svi oni koji su učinili da naš grad bude kakav je danas'', rekao je Vesić.

On je istakao da je spisak veliki, te da se svakodnevno primaju predlozi građana i organizacija i razmatra se svaki ponaosob.

''Cilj je da mlade generacije uče da poštuju prošlost jer kada se ona poštuje, u budućnosti se čini mnogo manje grešaka'', zaključio je Vesić koji se u ime Grada Beograda zahvalio premijeru Aleksandru Vučiću na inicijativi za podizanje spomenika Principu, kao i Republici Srpskoj i njenom predsedniku Miloradu Dodiku na donaciji spomenika.

Wikipedia 
Aleksandar Prvi Karađorđević, Foto: Wikipedia