Za potrebe ovih vojnih manevara bilo je angažovano 33.000 vojnika, a sve se odvijalo u sklopu scenarija prema kojem je u Moskvi na podstrek Zapada započeo narodni ustanak protiv vlasti ruskog predsednika Vladimira Putina.
Simulirani odgovor Kremlja bio je napad na četiri skandinavske države – Norvešku, Finsku, Švedsku i Dansku.
Deo vojnika je uvežbavao invaziju Norveške sa ciljem zauzimanja teritorija na severu te države, dok su ostali simulirali zauzimanje finskih Alandskih otoka, švedskog ostrva Gotlanda i danskog ostrva Bornholma, koji se redom nalaze na strateški ključnim položajima i važnim pomorskim pravcima u Baltičkom moru.
Okupacija ovih ostrva Rusiji bi uveliko olakšala eventualnu izolaciju Estonije, Letonije i Litvanije, koje već neko vrjeme strahuju od krimskog scenarija koji je prošle godine snašao Ukrajinu.
- Kontrola ovih teritorija gotovo bi onemogućila NATO u nameri da svojim saveznicima dovede pojačanja -, tvrdi autor studije Edvard Lukas, inače jedan od čelnika CEPA, a njegove reči prenosi britanski Dejli Telegraf.
Od država koje bi se u realizaciji ovakvog scenarija našle na ruskoj meti, Danska i Norveška su članice NATO, dok su Finska i Švedska formalno neutralne.
Lukas smatra da bi ove zemlje trebalo da učvrste vojnu saradnju sa drugim ranjivim državama, posebno Estonijom, Letonijom, Litvanijom i Poljskom.
Vojne vežbe u Rusiji, kao i u drugim državama, sasvim su uobičajena pojava, mada je u poslednjih godinu dana pokazivanje vojnih mišića nešto intenzivnije i u Moskvi i na Zapadu.
No, ovo je prvi put da se saznalo šta su ruske snage konkretno uvežbavale, barem tako tvrdi autor studije.Ipak, neki analitičari smatraju da Rusi ne bi bili u stanju da napadnu četiri skandinavske države bez izvlačenja iz ukrajinskog konflikta.
Moskva demantuje da je ruska redovna vojska prisutna na istoku Ukrajine, ali Kijev i Zapad tvrde suprotno.
(Intermagazin)