SANJAJU O ODLASKU U EU: Više od 3.000 migranata boravi u Preševu
PREŠEVO - Više od 3.000 ljudi iz bliskoistočnih zemalja, koji su prodali sve što su imali kako bi iz Sirije, Jordana ili Iraka našli utočište u nekoj od država Zapadne Evrope boravi u Preševu.
Neki od njih već danima spavaju na ulici i čekaju da im nadležne ustanove izdaju potvrdu da su se prijavili državnim organima i da će se u roku od 72 sata javiti u jedan od centara za azil, kako bi kasnije nastavili na svoju željenu destinaciju u Švedsku, Nemačku, Francusku...
Kako naovodi azilant, koji se predstavio kao Omar, na taj papir pojedinci čekaju već nedelju dana i čude se zašto ta procedura toliko traje.
"Ovde smo s porodicom i nikoga ne poznajemo. Zašto nam ne daju taj papir? Želimo da nastavimo put, a ne da ovde ostanemo za stalno", pitao se Omar. S njim se saglasio i Muhamed iz Sirije, koji je poručio da njegovi sunarodnici poštuju Srbiju i da je smatraju prijateljskom, ali da žele što pre da im se omogući prolazak do granica s Evropskom unijom.
Bežeći iz, kako je rekao, države u kojoj su nekima uništeni domovi, a prijatelji ubijeni, Muhamed je za put do Srbije dao 1.500 evra. Pošto je napustio svoje ognjište, prošao je pravu golgotu - čamac, na kojem je bilo 47 osoba, pokvario se na pučini, pa ih je spasavala grčka policija, da bi kasnije, ilegalno, kolima krenuli kroz Makedoniju i Srbiju.
"Imali smo problem i s kriminalcima u šumi, a ponekad i sa divljim životinjama koje su nas jurile", pričao je Muhamed. On je u Srbiju došao sinoć, oko jedan sast posle ponoći, otkad je pojeo, kako kaže, samo malo tune, sardinu i parče hleba.
Kada je reč o pomoći azilantima, iz Crvenog krsta u Preševu kažu da za sada ima dovoljno hrane i sredstava za higijenu za sve, u narednih sedam dana.
"Dobili smo od Udruženja građana Novi Pazar veliki kombi s hranom i sredstvima za higijenu. Od Crvenog krsta Srbije, preko UNHCR, obezbedili smo dovoljno hrane i tih sredstava. Ovde ima više od 3.000 izbeglica, a danas je 290 osoba uzelo hranu", rekao je Tanjugu sekretar Crvenog krsta Preševo Ahmet Halimi.
Predstavnik Štaba za vanredne situacije Opštine Preševo Nedžmedin Ahmeti ističe da dolazak izbeglica iz afro-azijskih zemalja na teritoriju te opštine ne jenjava, već da ta brojka svakim danom raste.
"Mi smo mala i siromašna opštna da bismo mogli sami da se nosimo s ovom situacijom i zato je dobro što su državni organi shvatili da to nije problem samo naše opštine, već i cele Srbije.
Već se primećuje angažovanje svih subjekata koji mogu da pomognu da se ova stvar uredi", rekao je Tanjugu Ahmeti. Kada je reč o smeštaju azilanata postoje samo dva šatora, rekao je Ahmeti, konstatujući da je to veoma malo i da će narednih dana biti organizovan prihvatni centar u napuštenoj fabrici Duvanske industrije Vranje u Preševu.
"To iziskuje dosta priprema. Uključeni su i vojska, žandarmerija, policija, i lokalna samouprava i već su završne pripreme da se taj kamp otvori. Tu će biti povećan broj službenika koji će izdavati te potvrde, jer je gužva u centru Preševa nastala zbog neažurnosti policijskih službenika u izdavanju tih potvrda", rekao je Ahmeti.
Prema njegovim rečima, biće obezbeđena posebna prostorija za majke s decom, kao i kompletna zdravstvena zaštita.
"Sutra u Preševo dolaze ministri odbrane i rada Bratislav Gašić i Aleksadnar Vulin s kojima ćemo razgovarati dokle se stiglo s pripremama za taj prihvatni centar", poručio je Ahmeti.