Paradoks

DAČIĆ U BRISELU:SAD tokom sankcija povećale trgovinu s Rusijom, a Srbija imala pad

Foto: Reuters
Šef srpske diplomatije Ivica Dačić je danas u Evropskom parlamentu u Briselu rekao da Srbija ima pad u razmeni s Rusijom a da nekome ipak smetaju odnosi s Rusijom

BRISEL - Šef srpske diplomatije Ivica Dačić je danas u Evropskom parlamentu u Briselu (EP) izjavio da Srbija, napredujući ka Evropskoj uniji, neće poremetiti odnose s Rusijom, i primetio da su SAD u vreme sankcija s Rusijom povećale trgovinu s tom zemljom za 30 odsto, dok je Srbija imala pad.

Dačić je u raspravi na okruglom stolu "Srbija na putu ka članstvu u EU", naglasio da "mi idemo napred u EU, imamo svoje prijatelje kao i svako, i na šta bi to sad ličilo da mi nešto radimo protiv nekog našeg prijatelja zato da bi ušli u neko novo okruženje?"

"Mislim da to ne bi nijedna zemlja u svetu uradila", podvukao je Dačić.

"Ja znam, kao predsedavajući OEBS-a, da i mnogi drugi imaju veoma prisne odnose s Rusijom, pa sam video da su Sjedinjene Američke Države prošle godine imale rast u spoljnotrgovinskoj razmeni s Rusijom od preko 30 odsto", rekao je Dačić, uz opasku da su "baš efikasne te sankcije protiv Rusije".

"A Srbija ima pad u razmeni s Rusijom i onda nekome smetaju odnosi s Rusijom", zaključio je ministar.

Na okruglom stolu koji je organizovala grupe Prijatelji Srbije u EP, prethodni predsedavajući te grupe, poslanik Viktor Boštinaru, ocenio je da bi Srbija morala da usaglasi svoju spoljnu i energetsku politiku sa EU. Boštinaru je istakao podršku prijemu Srbije u EU i predočio da, bez Srbije, širenje EU na Zapadni Balkan ne bi bilo delotvorno.

On je predočio da srpska vlada na putu ka članstvo mora jasno sprovesti reforme, uključujući "pošten pristup slobodi medija". Mihael Karničnig, šef kabineta evropskog komesara Johanesa Hana, je naglasio da je cilj Evropske komisije da nove zemlje uđu u članstvo EU i rekao da komesar Han snažno radi na tome da ove godine budu otvorena prva poglavlja u pregovorima ;Srbije o članstvu s EU. Karničnig je objasnio da bi, "ako sve bude dobro, vrlo brzo bila otvorena poglavlja 23 i 24, čim se otvori poglavlje 35", vezano za normalizaciju odnosa s Prištinom.